Rusko sa nesnaží podkopať len európsky systém bezpečnosti, ale porušuje aj Chartu OSN, keď používa hrozbu sily proti inému štátu. V Mníchove na bezpečnostnej konferencii to v sobotu (19. 2) povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„Sme svedkami od očí bijúcich pokusov zmeniť pravidlá medzinárodného systému,“ povedala von der Leyenová, podľa ktorej o zmeny usilujú spoločne Rusko s Čínou. „Usilujú sa o novú éru, kedy chcú nahradiť súčasné medzinárodné pravidlá,“ uviedla. Poznamenala, že Rusko používa silu namiesto diplomacie a zastrašovania namiesto sebaurčenia. „Dúfajme ale, že diplomacia zvíťazí,“ povedala.
V prejave hovorila o tom, že Európska únia vznikla s myšlienkou zachovania mieru v Európe, kde teraz hrozí konflikt. „Najväčšou hrozbou autokratických režimov sú prospievajúce demokracie,“ zdôraznila s tým, že Európa chce pomôcť Ukrajine v jej ceste k lepšej budúcnosti. Uviedla, že samotné Rusko si svojím správaním cestu k budúcej prosperite uzatvára.
Šéfka Európskej komisie zopakovala postoj západných krajín, že v prípade ruského útoku na Ukrajinu ponesie Moskva tvrdé ekonomické a politické následky, ktoré budú mať dosah aj na ruské ekonomické záujmy.
Hovorila aj o energetickej bezpečnosti Európy, ktorá by mohla byť Ruskom ohrozená. „Môžem vyhlásiť, že v prípade plného prerušenia dodávok plynu z Ruska, túto zimu prekonáme,“ povedala.
Uviedla, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom dodávala v posledných šiestich mesiacoch len tie najmenšie možné objemy plynu, ako jej zmluvy umožňujú. „Majú zmluvy, podľa ktorých musia platiť, alebo doručovať plyn. Často si vyberajú platbu namiesto dodávok plynu,“ uviedla.