Hubert de Givenchy, aristokratický francúzsky módny návrhár, ktorého decentný štýl predstavoval zlatý vek elegancie by sa dožil 95 rokov.
Givenchy obliekal Audrey Hepburn a Jackie Kennedy a je známy svojím poňatím „malých čiernych šiat“, píše portál theguardian.com.
Pri svojej výške – 198 cm – bol Givenchy gigantom haute couture v každom zmysle slova. Svojich rovesníkov prevyšoval nielen fyzicky, ale aj svojimi návrhmi, ktoré vynikali eleganciou a sofistikovanosťou.
Jeho múzou bola Audrey Hepburn
Ikonickú Audrey Hepburn odieval na plátne aj mimo neho a vytvoril kostýmy pre legendárny film Raňajky u Tiffanyho. Hepburn sa stala Givenchyho múzou a dokonca inšpirovala aj jeho prvý parfum L’Interdit.
Hepburn mala zásluhu aj na dizajnérovom následnom úspechu a jeho popularite v USA.
Givenchy navrhoval zdržanlivé oblečenie, ktoré obdivovatelia nazývali „extrémne elegantné“.
Jeho výtvory v 50. a 60. rokoch netrpezlivo očakávala nielen bohatá elita, ale aj členovia kráľovských rodín, vrátane princeznej Grace z Monaka a Wallis Simpson, vojvodkyne z Windsoru.
Magazín Madame Figaro opísal jeho oblečenie ako vyrobené s takmer „chirurgickou presnosťou“.
Hubert James Marcel Taffin de Givenchy, ako znie jeho celé meno, sa narodil v roku 1927 v Beauvais, severne od Paríža, do starej aristokratickej a protestantskej rodiny. Jeho otec zomrel, keď mal dva roky.
Záujem o módu u neho rozvinula dedova zbierka
Mladého Givenchyho fascinovala dedova zbierka látok a odevov z celého sveta, poklady, ktoré si mohol prezerať len vtedy, ak sa mu darilo v škole.
To u neho rozvinulo záujem o módu a stal sa posadnutý myšlienkou stretnúť sa s dizajnérom, ktorého nadovšetko obdivoval – s Balenciagom. Hovorí sa, že keď mal Givenchy 10 rokov, tak utiekol z domu a neúspešne sa snažil vystopovať svoj idol a ukázať mu vlastné návrhy.
Mladý Givenchy následne presvedčil svoju rodinu, aby mu dovolila vstúpiť do prestížnej École des Beaux-Arts v Paríži. Mal vtedy len 17 rokov.
Mladý, elegantný a vzdelaný Givenchy si čoskoro našiel prácu v módnych domoch, ktoré vznikli v chaose a vzrušení povojnového Paríža. Vtedy sa spoznal s Christianom Diorom a Pierrom Balmainom. Obaja boli starší ako on a na najlepšej ceste stať sa módnymi ikonami.
V roku 1947, ešte počas štúdia, začal pracovať v módnom dome Elsy Schiaparelli a stal sa umeleckým riaditeľom jej butiku na elegantnom námestí Place Vendôme.
Veril, že menej je viac
V roku 1952 si otvoril vlastný ateliér a jeho prvá kolekcia, ktorá obsahovala elegantné blúzky a ľahké sukne z jednoduchých materiálov, bola silne ovplyvnená štruktúrovaným architektonickým štýlom Balenciagu.
Rovnako ako jeho „majster“, aj Givenchy veril, že menej je viac, pokiaľ ide o módny dizajn. Návrhár uprednostňoval jednoduchý, ale štýlový strih pred okázalým.
V lete 1953 sa stretol s Audrey Hepburn a požičal jej niekoľko outfitov pre jej film Sabrina. To bol začiatok ich dlhej spolupráce a hlbokého priateľstva. V rovnakom roku sa Givenchy konečne stretol aj s Balenciagom.
Sám seba nazýval večným učňom
Givenchy rád sám seba nazýval „večným učňom“, neustále hľadal novú inšpiráciu a nápady. V roku 1995 po retrospektívnej prehliadke povedal priateľom: „Prestal som robiť šaty, ale neprestal som objavovať. Život je ako kniha: človek musí vedieť, kedy obrátiť stranu.“
Značku Givenchy v roku 1988 odkúpila luxusná skupina LVMH, ale Givenchy zostal vedúcim kreatívneho dizajnu ešte nasledujúcich sedem rokov.
V roku 2017 na otvorení výstavy na jeho počesť v Múzeu čipky a módy v Calais Givenchy povedal: „Som šťastný, pretože som robil prácu, o ktorej som sníval ako dieťa.“
Zdalo sa však, že moderná haute couture ho rozčarovala. „Zdá sa mi, že móda sa stala niečím iným a nemôžem povedať, že by som bola nadšený,“ vyhlásil.
Hubert de Givenchy zomrel 10. marca 2018 na renesančnom zámku neďaleko Paríža, ktorý zdieľal so svojím partnerom a kolegom – dizajnérom Philippom Venetom.