Slovensko v pondelok (14. 3.) rozhodlo o vyhostení troch pracovníkov Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR za ich pôsobenie v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.
Stalo sa tak na základe vyhodnotenia slovenských spravodajských služieb. Tieto osoby musia opustiť územie Slovenskej republiky do 72 hodín. RTVS o tom informovalo ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort zároveň dôrazne vyzýva ruské veľvyslanectvo, aby jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade so spomenutým dohovorom, „k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali, a aby upustili od ďalších aktivít v rozpore s predmetným dohovorom, ďalšími ustanoveniami medzinárodného práva a diplomatickými zvyklosťami“.
Ruský rezort diplomacie zareagoval, že tento krok SR neostane bez odpovede.
Vojenské spravodajstvo poskytlo kľúčové informácie
Denník N v pondelok informoval, že slovenské bezpečnostné zložky mali zadržať tri osoby pre podozrenie z vyzvedačstva. Mal medzi nimi byť aj plukovník zo slovenského ministerstva obrany, príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) či osoba spojená s webom Hlavné správy. Polícia túto informáciu zatiaľ nepotvrdila.
„Môžeme potvrdiť, že Vojenské spravodajstvo poskytlo kľúčové spravodajské informácie vrátane dôkazového materiálu orgánom činným v trestnom konaní v uvedenom prípade. Vojenské spravodajstvo bude pod súčasným vedením rezortu obrany aj naďalej plniť úlohy smerujúce k obrane a bezpečnosti SR a jej občanov,“ napísala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
Policajný hovorca Michal Slivka informoval, že v utorok (15. 3.) sa bude konať tlačová konferencia s názvom „Objasnená trestná činnosť vo veci vyzvedačstva a korupcie v súvislosti s Ruskou federáciou“. Informovať budú policajný prezident Štefan Hamran a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Reakcia SIS
Žiadna zo zadržaných osôb v súvislosti s trestným činom vyzvedačstva nie je v služobnom pomere k SIS, reagovala hovorkyňa spravodajcov Simona Svítková.
„SIS v súvislosti s medializovaným zadržaním určitých osôb orgánmi činnými v trestnom konaní nemôže z dôvodu ochrany záujmu na účely trestného konania a ochrany utajovaných skutočností poskytnúť bližšie informácie. Uvádza však, že uvedený prípad nie je pre spravodajskú službu nijako prekvapujúci,“ uviedla hovorkyňa.
Hlavné správy sa od činnosti dopisovateľa dištancujú
Hlavné správy v stanovisku, ktoré poslali Slovenskému rozhlasu, uviedli, že sa dištancujú od činnosti „občasného nehonorovaného dopisovateľa“, ktorý mal spolupracovať s ruskou rozviedkou.
„O tejto jeho činnosti nikto v redakcii nevedel. Jeho príspevky sa netýkali Ruska, nemal žiaden vplyv na chod denníka Hlavné správy. Preto žiadame, aby Hlavné správy neboli zaťahované a spájané so súkromnou aktivitou tohto občasného dopisovateľa,“ napísal šéf portálu Róbert Sopko.