Rakúsky hudobný skladateľ Joseph Haydn bol hlavným predstaviteľom vrcholného klasicizmu v hudbe. Jeho sonáty, sláčikové kvartetá a symfónie patria do zlatého fondu svetového kultúrneho dedičstva.
Celým menom Franz Joseph Haydn sa narodil 31. marca 1732 v dolnorakúskej dedine Rohrau v rodine kolára. Od šiestich rokov navštevoval cirkevnú školu v susednom mestečku Hainburg.
Ako osemročný sa stal spevákom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni, kde sa učil aj hru na husliach a klavíri.
Na odporúčanie dvorného libretistu Pietra Metastasia sa v roku 1753 stal žiakom slávneho talianskeho skladateľa a učiteľa spevu Nicola Porporu, autora barokových a mytologických opier. Po odchode od Porporu vystriedal Haydn niekoľko ďalších pôsobísk.
Pracoval pre Eszterházyovcov
Účinkoval aj ako dvorný hudobník baróna Fürnberga, ktorý ho odporučil grófovi Karlovi Morzinovi. Ten ho v roku 1759 vymenoval za hudobného riaditeľa na svojom zámku Lukavec pri Plzni.
V roku 1760 sa Haydn oženil s Mariou Annou Kellerovou, toto manželstvo však nebolo šťastné. Na jar 1761 vstúpil hudobník do služieb poprednej maďarskej šľachtickej rodiny Eszterházyovcov a pôsobil v rakúskom meste Eisenstadt. Nachádza sa tam sídlo Eszterházyovcov a tiež dom, v ktorom Haydn žil.
Pracoval pre nich tridsať rokov. Vďaka dobrým pracovným podmienkam na kniežacom dvore mohol Haydn naplno rozvinúť svoje tvorivé schopnosti. Stal sa dokonca dirigentom dvorného orchestra, zloženého zvyčajne z 15 až 20 hudobníkov.
Učil Beethovena a priatelil sa s Mozartom
Od roku 1792 bol učiteľom Ludwika van Beethovena. Bol súčasníkom Wolfganga Amadeusa Mozarta, s ktorým sa priatelil.
Skomponoval viac ako 1 000 hudobných diel: 104 symfónií, mnoho sláčikových koncertov, 60 klavírnych sonát, štyri oratóriá, 20-25 opier, omše a ďalšie hudobné diela.
Zo symfónií sú najznámejšie 6. symfónia D dur Ráno, 7. symfónia C Dur Poludnie, 8. symfónia G Dur Večer, 26. symfónia fis mol Vianočná, 44. symfónia e mol Smútočná, alebo 45. symfónia fis mol Rozlúčková, oratóriá Stvorenie a Ročné obdobia.
Skomponoval aj bývalú rakúsku hymnu
V roku 1797 skomponoval hymnu pre viedenský cisársky dvor, ktorá bola až do roku 1918 rakúskou národnou hymnou. Bol známy tým, že po dokončení diela často písal na koniec rukopisu Lausdeo (Chvála bohu).
Považuje sa za otca symfónie a sláčikového kvarteta. Všetci veľkí skladatelia stavali na jeho myšlienkach. Rozšíril orchester o nové nástroje a objavil tak jeho nové možnosti. Samotné Haydnove diela sa vyznačujú sviežou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami.
Významný hudobný skladateľ zomrel 31. mája 1809 vo Viedni.