Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou covidu sa vo štvrtok (28. 4.) asi 2 000 mladých ľudí z rôznych krajín sveta a niekoľko preživších vydalo v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore v Osvienčime na Pochod živých.
Cestu merajúcu asi 3,2 kilometra od brány s nápisom Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje) pri tábore Auschwitz I do tábora Auschwitz II – Birkenau podniklo aj niekoľko utečencov z Ukrajiny, ktorých z domova vyhnala ruská agresia.
Pochod začalo zatrúbenie na šofar, rituálny židovský nástroj zo zvieracieho rohu. Pochodu živých sa zúčastnil tiež poľský prezident Andrzej Duda, ktorý po ceste pomáhal 95-ročnému Edwardovi Mosbergovi. Nacisti mu zavraždili skoro celú rodinu a jeho väznili.
„Pred terajšou vojnou som aj s rodinou utiekla z Vinnycii na Ukrajine. Usadili sme sa v Osvienčime,“ cituje denník Gazetu Wyborczu na svojej internetovej stránke Ukrajinku Viru. Tá uviedla, že sa Pochodu živých zúčastnila preto, aby dala najavo odpor k vojnovým krutostiam.
Tohtoročný Pochod živých sa koná s odkazom potreby odovzdávať ďalším generáciám zodpovednosť za pripomínanie si zverstiev holokaustu a za vzdelávanie o ňom. Táto akcia sa koná od roku 1988 v Deň holokaustu a hrdinstva, ktorý pripomína šesť miliónov Židov zavraždených nacistami.