Seniorov, ktorí sa stali obeťami podvodov, pribúda. Od začiatku tohto roka je ich už takmer 300, čo je viac ako za celý rok 2020. Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ide iba o prípady, ktoré ľudia nahlásili a číslo môže byť oveľa vyššie.
Podvodníci sa vydávajú napríklad za pracovníkov bánk. Od seniorov žiadajú informácie o ich bankovom účte s vysvetlením, že ich účet napadli a aby o ne neprišli, všetky peniaze musia previesť na iný účet. Niektorí podvodníci sa predstavujú ako policajti.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Košickí kriminalisti vyšetrujú prípad, pri ktorom sa doposiaľ neznámy páchateľ pokúsil 85-ročnú seniorku obrať o jej celoživotné úspory a cennosti,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová. Zavádzal ju vymysleným príbehom, že jej dcéra pri autonehode usmrtila malé dieťa a ona musí zaplatiť.
Pomôcť seniorom chce rezort vnútra. V nasledujúcich mesiacoch spustí preventívnu kampaň. „V prvom rade budeme komunikovať osobne s týmito cieľovými skupinami, a to prostredníctvom informačných kancelárií,“ vysvetlil riaditeľ Odboru prevencie kriminality ministerstva vnútra Jozef Halcin.
Bezplatné poradenstvo v krízových životných situáciách poskytuje na Senior linke Fórum pre pomoc starším. Fórum tiež navrhlo zriadenie úradu ombudsmana pre starších ľudí.
O možnosti zriadenia úradu by mal parlament rokovať už na septembrovej schôdzi, doteraz máme na Slovensku skúsenosti s ombudsmanom pre seniorov na regionálnej úrovni.
Či už podobný úrad bude zriadený alebo nie, seniorom určite pomôže, ak sa budú správať menej dôverčivo a budú sa riadiť odporúčaním polície, aby do svojich domovov nepúšťali cudzích ľudí. V prípade pochybností treba kontaktovať políciu.