Koalícia hľadá spôsob, ako zakročiť proti vysokým cenám energií. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nevylučuje zoštátnenie slovenských elektrární. Ľuďom by mali elektrinu predávať za výrobné ceny.
Takéto riešenie by štát stálo niekoľko miliárd eur. Upozornil na to predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). Rovnaký výsledok sa podľa neho dá dosiahnuť aj nariadením vlády.
Štát má tretinový podiel v Slovenských elektrárňach. Prostredníctvom ministerstva
hospodárstva vlastní 34 % akcií. Zvyšných 66 % vlastnia Energetický a priemyslový holding a skupina Enel. Predseda parlamentu by chcel tieto pomery zmeniť.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„Ja som za radikálne riešenia. Ja som za zastropovanie, som kľudne aj za zoštátnenie
Slovenských elektrární,“ tvrdí Kollár. Podľa neho by štát takýmto spôsobom vedel domácnostiam dodávať elektrinu za výhodnejšie ceny.
Návrh zoštátniť elektrárne by bol príliš drahý, myslí si predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský. „Ak ide o to zabezpečiť dostatok elektriny, tak netreba robiť takéto veľmi drahé riešenia, stačí vyhlásiť všeobecný hospodársky záujem,“ dodal s tým, že riešením by malo byť zastropovanie cien energií.
Takýto návrh už predložil na rokovanie vlády pred dvoma týždňami minister hospodárstva
Richard Sulík (SaS). Doteraz ho však vláda neschválila. Koaliční partneri kritizujú, že takéto
riešenia nepovedú k úplnému zastropovaniu cien elektriny.
„Je to veľká škoda, že sa to rieši teraz takto na poslednú chvíľu ale myslím si, že je to
najlepšie riešenie,“ vysvetlil Kremský.