Päťstoeurové odmeny pre ľudí, ktorí pôjdu v septembri voliť, zrejme v parlamente neprejdú. Líder OĽANO Igor Matovič ich navrhol zaplatiť tým, že ešte viac zdaní rafinériu Slovnaft. Ostatných predsedov strán týmto nápadom nepresvedčil.
Bratislavská rafinéria mala zvýšené zisky z ruskej ropy, ktorá po vojne na Ukrajine mimoriadne zlacnela. Z tohto dôvodu musí dnes 55 % zo svojho nadmerného zisku odviesť štátu. Poslanci za OĽANO idú ešte ďalej a chcú, aby odvádzala až 70 percent.
„Žiadame a prosíme, aby strany Smer-SD, SaS, Hlas-SD a Republika podporili spravodlivé zdanenie zisku z vojny, a aby podporili následne spravodlivú odmenu voči ľudom, ktorí voliť prídu,“ vyzval Matovič strany 24. februára. Tie však nepodporia ani 500-eurové odmeny, ani vyššiu daň pre Slovnaft.
Téme sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Barbora Šišoláková:
„Slovnaft žaluje za túto daň štát a môže sa stať, že takú žalobu prehráme v priebehu dvoch-troch rokov, a budeme to všetko musieť vracať späť. Preto nepôjdeme do žiadneho extrému. O čom sme pripravení sa baviť, je ponechať 55 %,“ skonštatoval predseda strany SaS Richard Sulík.
„Ja by som skôr čakal, že vláda sa bude starať o to, že aj z dôvodu rôznych sankcií, aby Slovnaft prežil,“ podotkol poslanec parlamentu Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Kollár je proti, Remišová sčasti súhlasí
Matoviča nepodrží ani jeho najbližší koaličný partner Boris Kollár (Sme rodina), ktorý mu pomohol posunúť zákon o väčšom zdanení Slovnaftu do druhého čítania. Tvrdil, že 500-eurové odmeny je ochotný podporiť, ak bude vedieť, z čoho sa zaplatia.
„Budeme na to potrebovať do dvoch miliárd, lebo to vám garantujem, že bude 80 až 90 percentná účasť, lebo každý bude chcieť ísť k voľbám si zarobiť. To znamená, že Slovnaft nebude schopný zabezpečiť túto platbu, to by sme ich úplne zničili,“ povedal Kollár.
Veronika Remišová (Za ľudí) zase súhlasí s tým, aby platil Slovnaft vyššie dane, no odmieta, aby ich štát použil na odmeny pre voličov.
„Mali by sa použiť práve na pomoc ľudom v čase energokrízy a na znižovanie deficitu,“ skonštatovala dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Samotná Európska únia nariadila členským krajinám zdaniť rafinérie preto, aby mali z čoho platiť energetickú pomoc pre ľudí.
„Nemyslím si, že by EÚ v tomto zasahovala v zmysle, že by nám zakázala prijať nejaký zákon, aj ten Matovičov. To si musíme zakázať my v parlamente,“ dodal podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. O oboch zákonoch by sa malo rokovať tento mesiac.