Skráteniu ordinačných hodín na pohotovostiach pre deti by sa mohla venovať mimoriadna schôdza parlamentu. Iniciovať ju chcú minister zdravotníctva Michal Palkovič aj premiér Ľudovít Ódor. Výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb dalo už takmer 400 detských lekárov.
V ambulanciách chýba vyše 200 pediatrov a každý druhý, ktorý pracuje, je dôchodca. V Dolnokubínskom okrese chce skončiť na detskej pohotovosti päť pediatričiek. Takmer všetky sú v penzijnom veku. Jednou z nich je Miroslava Ondrejková. Slúžiť na pohotovosti do desiatej večer už nevládze.
„Mám ordináciu na dvoch miestach. Pracujem v Dolnom Kubíne, kde mám zhruba 1 600 detí a potom sa presúvam do Zázrivej trikrát v týždni. Skončím v Zázrivej okolo 15.00 h a o 16.00 h začínam zase v nemocnici v Dolnom Kubíne na ambulantnej pohotovostnej službe,“ priblížila Ondrejková.
Pediatrom na detských pohotovostiach sa v spravodajstve RTVS venovali redaktorka Veronika Čokinová a redaktor Eril Vrábel:
Výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb dali stovky pediatrov naprieč Slovenskom po tom, ako poslanci nevypočuli ich volanie po zmene ordinačných hodín. Nenašiel sa ani jeden, ktorý by na schôdzi predložil návrh o ich skrátení z desiatej na ôsmu večer. Úpravu napokon predloží minister Palkovič.
„Plátame veľkú dieru malou záplatou a snažíme sa len spomaliť voľný pád primárnej pediatrie, aby sme udržali v systéme tých ľudí, ktorí ešte ako tak vládzu pracovať a aspoň im uľaviť od toho, aby museli nadmerne slúžiť,“ uviedla odborníčka pre primárnu pediatriu v Žilinskom kraji Zora Zdráhalová.
Pediatri poukazujú na to, že po ôsmej večer nie je vo väčšine miest otvorená ani lekáreň, kde by rodičia lieky deťom vybrali. Pohotovosti v tomto čase navštevuje minimum pacientov. Navyše, niektorí ich zneužívajú.
Pediatri naďalej presadzujú aj zrušenie niektorých ambulantných pohotovostí pre deti. Na to zákon minister zdravotníctva meniť nemusí.