Dosluhujúce uhoľné elektrárne by mohli nahradiť najmodernejšie atómové reaktory. Tie by mohli byť lacnejšie. A postavené v oblastiach, kde je nedostatok elektriny. Napríklad na východe Slovenska.
Štátna akciovka JAVYS chce staré bloky v Jaslovských Bohuniciach nahradiť novými. O najnovších technológiách sa preto bude rozprávať aj s veľkým hráčom v oblasti atómovej energetiky zo Spojených štátov.
Memorandu sa venoval redaktor RTVS Vladimír Amrich:
„Očakávame, že povolenie umiestňovania by malo byť ukončené niekedy do roku 26. Následne slovenská vláda bude mať pripravené podmienky a informácie na to, aby mohla prijať rozhodnutie, či chce a v akom časovom horizonte chce pokračovať alebo realizovať tento projekt,“ spresnil generálny riaditeľ Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Pavol Štuller
„Máme zmluvný rámec, ktorý umožňí slovenskej strane sa dobre zorientovať v technológii a vyhodnotiť si, či je to tá správna technólogia pre budúci rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku,“ spresnil prezident Westinghouse pre Českú republiku a Slovensko Petr Brzezina.
Firmy sa chcú rozprávať aj o novom type jadrového reaktora, ktorý americká firma ešte len vyvíja. Ide o takzvaný malý modulárny reaktor. Takýto zdroj síce vyrobí menej energie, jeho vybudovanie je však jednoduchšie. Jednotlivé časti sa navyše dajú spájať – obrazne povedané – ako skladačka.
„Ak sa vybuduje takýto malý modulárny reaktor a zistí sa, že potreba výroby elektrickej energie je väčšia, vieme pridávať tieto moduly,“ doplnil Štuller.
Zvýšený dopyt po elektrine
Príchod piatej automobilky do Košíc či nové investície v US Steel budú znamenať zvýšený dopyt po elektrickej energii najmä na východe Slovenska.
„Vieme, že už Vojany majú to najlepšie za sebou, takže ten potenciál na nejaký iný jadrový zdroj a možno aj tohto typu, ten menší, na Slovensku teda máme,“ dodal analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Nové technológie prinášajú aj vyššiu bezpečnosť. Majú totiž viacero opatrení na to, aby v prípade poruchy ukončili štiepnu reakciu.
„Ak umiestnime do nejakej výšky kýbeľ s vodou, tak je prirodzené, že voda bude padať dole z kýbľa. Ak by sme ešte spravili to, že kýbeľ bude z plastu a v prípade teploty, ktorá bude narastať pod týmto kýbľom, sa kýbeľ sa roztopí, tak tá voda zachladí reaktor,“ ozrejmil reaktorový fyzik, Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva, STU Branislav Vrban.
Povoľovacie procesy pri modulárnych reaktoroch sú rovnako prísne ako pri iných jadrových zariadeniach. Potrvá preto minimálne 10 rokov, kým by sa začalo s prípravou takéhoto projektu.