Na internete môžu kolovať rôzne videá známych osobností, s ich tvárou a hlasom, a to aj napriek tomu, že také video nikdy nenakrútili. Reč je o takzvaných deepfake videách. Ich princípom je napodobňovanie človeka vo virtuálnom svete. Na tento problém upozorňuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
Vďaka umelej inteligencii existujú programy, v ktorých môže autor vytvoriť video s tvárou a hlasom známej osobnosti, cez ktorú bude šíriť falošný odkaz.
„Cieľom takýchto videí je verejná diskreditácia známej osoby a poškodenie jej mena,“ priblížila rozvojová koordinátorka Slovenskej debatnej asociácie Diana Bulganová.
Deepfake videám sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Karolína Janečíková:
Na tento problém upozorňuje Národný bezpečnostný úrad v súvislosti so septembrovými voľbami. „Deepfake video sa môže využiť na to, že sa bude šíriť nejaký odkaz, ktorý môže napríklad nejako zasiahnuť do predvolebnej kampane, alebo len využiť zmätenosť ľudí v pretlaku informácií,“ vysvetlil hovorca úradu Peter Habara.
Princíp takejto technológie funguje na sociálnych sieťach už pár rokov v podobe filtrov. Na vytvorenie deepfake videa niekedy postačí len kvalitná fotografia tváre.
„Dá sa tam domodelovať rôzne svetlo, farebnosť a rôzne ďalšie veci, ktoré dokáže učiaci sa algoritmus vyčítať z toho prostredia,“ pokračoval pedagóg Katedry digitálnych hier, FMK UCM v Trnave Michal Kabát.
Deepfake video sa dá rozpoznať
Pre ľudí môže byť často náročné z videa odčítať, či ho vytvorili umelo. Kľúčová je najmä kvalita videa. NBÚ informuje ľudí, aké náznaky si majú vo videách všímať. „Napríklad tváre nemajú takú prirodzenú mimiku. Často ide o neostrý obraz, nehovoriac o tom, že tam môžu vložiť robotický hlas,“ uviedol Habara.
„Alfou a omegou je vždy overenie zdroja. Treba pri takýchto videách zadať aj do vyhľadávača kľúčové slová, či už o tejto udalosti informovali nejaké iné seriózne médiá,“ dodala Bulganová. Odborníci odporúčajú ľuďom používať rôzne aplikácie, ktoré dokážu rozpoznať, či ide o autentické video.