Ukrajina chce proti Rusku vzniesť obvinenie z úplnej devastácie životného prostredia – ekocídy, uviedli americké noviny The New York Times (NYT). Takmer 18 mesiacov trvajúca ruská invázia si podľa ukrajinských úradov vyžiadala krutú daň okrem iného na morských ekosystémoch.
Pri zbere dôkazov o vplyve vojny na životné prostredie preto dokumentujú aj mŕtve veľryby vrátane delfínov a sviňúch, ktoré voda vyplaví na čiernomorské pobrežie.
„Delfíny nie sú len roztomilé stvorenia. Sú to zvieratá kľúčové pre morský ekosystém. Ak sú na tom zle, je na tom zle celý ekosystém,“ uviedol špecialista na morské cicavce Pavlo Goldin z Ukrajinského výskumného centra morskej ekológie (UkrNCEM).
Ukrajina chce pridať ďalší zločin
Pod dohľadom miestnej prokuratúry a policajtov na pláži neďaleko juhoukrajinského prístavu Odesa vykonal pitvu uhynutej sviňuchy obyčajnej, jednej z mnohých v tejto oblasti.
Medzinárodný trestný súd (ICC) teraz môže skúmať štyri zločiny – genocídu, zločiny proti ľudskosti, agresiu a vojnové zločiny. Ukrajina by k nim chcela pridať aj piatu, spomínanú ekocídu. Pitva sviňuchy obyčajnej na pláži pri Odese je súčasťou tohto úsilia, píše NYT.
Vyšetrovatelia podľa ukrajinského ministra životného prostredia Ruslana Strileca doteraz zozbierali údaje týkajúce sa viac ako 900 prípadov mŕtvych zvierat z čeľade delfínovité a sviňuchovité. Sú v nich zahrnuté veľryby vyplavené na ukrajinské, ale aj turecké či bulharské pobrežie.
„Práve pripravujeme stratégiu pre stíhanie environmentálnych vojnových zločinov a ekocídy,“ uviedol Maksym Popov, poradca ukrajinského generálneho prokurátora pre záležitosti týkajúce sa životného prostredia.
Najväčšie škody spôsobilo zničenie priehrady
Zatiaľ najhorším zásahom do životného prostredia v už tak devastujúcej vojne bolo podľa NYT júnové zničenie Kachovskej priehrady. Z útoku sa vzájomne obvinili Ukrajina aj Rusko, rezervoár od prvých dní invázie okupovali ruské sily.
Experti oslovení listom NYT predtým uviedli, že najpravdepodobnejšou príčinou bol výbuch zvnútra. Záplavová vlna ďalej po prúde Dnepra a do Čierneho mora priviedla bilióny litrov znečistenej vody, ktorá podľa Goldina obsahovala ťažké kovy aj pesticídy, a do mora sa dostali aj výbušné zariadenia.
Niekoľko dní po odpálení Kachovskej priehrady uhynula aj sviňucha pitvaná Goldinom. Prečo toto konkrétne zviera uhynulo, nie je zatiaľ jasné. Morské živočíchy v Čiernom mori ale ohrozujú aj ruské vojnové lode a ich sonary, výbuchy, odpaľovanie rakiet alebo nízkoletiace ruské stíhačky. Pobrežné vody znečisťujú tiež námorné míny, látky uniknuté z výbušnín alebo pohonných látok.
Na ochrane záleží aj Zelenskému
Okamžitú ochranu životného prostredia vo svojom desaťbodovom mierovom pláne požaduje aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dokument, ktorý zahŕňa najmä požiadavku na stiahnutie ruských vojsk z celého územia Ukrajiny a ustanovenie územnej celistvosti Ukrajiny či zriadenie tribunálu pre súdenie ruských vojnových zločinov, predstavil vlani v novembri na summite G20 na Bali.
Agentúra Reuters vlani uviedla, že súčasťou je aj požiadavka na „ukončenie rozsiahleho ničenia ekosystémov a ochranu životného prostredia s dôrazom na obnovu zariadení určených na úpravu vody a ich odmínovanie“.