Na hlavný obsah

India vypustila svoju prvú sondu na skúmanie atmosféry Slnka

Skúmať ho bude po dobu piatich rokov.

India vypustila svoju prvú sondu na skúmanie atmosféry Slnka
Štart nosnej rakety so sondou Áditja-L1. Foto: TASR/AP

India v sobotu (2. 9.) vypustila svoju prvú sondu na skúmanie atmosféry Slnka Áditja-L1. Do vesmíru ju vyniesla nosná raketa PSLV-XL, ktorá odštartovala o 11.50 h miestneho času (08.20 h SELČ) z kozmodrómu na ostrove Šríharikóta v štáte Andrapradéš, informovala agentúra AFP.

Sonda bude päť rokov skúmať slnečnú atmosféru, magnetické búrky na Slnku a ich vplyv na okolie Zeme. Robiť to bude z Lagrangeovho bodu L1 vzdialeného 1,5 milióna kilometrov od Zeme. V tomto bode sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily Slnka a Zeme.

Sondu Áditja-L1 vyvinula indická vesmírna organizácia ISRO. Sedem prístrojov na palube sondy bude pozorovať fotosféru (najhlbšie vrstvy slnka), chromosféru (vrstva asi 400 – 2100 km nad fotosférou) a korónu (najteplejšia a najvrchnejšia vrstva slnečnej atmosféry).

Zameria sa najmä na výrony koronálnej hmoty, pri ktorých sa uvoľňuje obrovské množstvo plazmy pozostávajúcej hlavne z protónov a elektrónov. Tieto výbuchy sú také silné, že môžu doraziť až k Zemi a narušiť činnosť satelitov.

India spustila pomerne nízkorozpočtový vesmírny program, ktorý sa však od prvého vyslania sondy na obežnú dráhu Mesiaca v roku 2008 úspešne rozvíja.

V roku 2014 sa stala prvou ázijskou krajinou, ktorá vyslala sondu na obežnú dráhu okolo Marsu. Pred nedávnom (august 2023) sa stala po Sovietskom zväze, Spojených štátoch a Číne štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci.

V spolupráci s Japonskom chce India do roku 2025 vyslať ďalšiu sondu na Mesiac. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov plánuje orbitálnu misiu k Venuši.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet