Zemetrasenia, ktoré poškodili niekoľko domov na východe Slovenska, sa budú v budúcnosti opakovať. Informoval na tlačovej konferencii seizmológ z Univerzity Komenského v Bratislave Peter Moczo. Kvalitnejšie a podrobnejšie merania si však vyžadujú lepšie prístroje, vraví.
„Pravdepodobnosť budúceho zemetrasenia, ktoré môže otriasť aj väčším územím, ako pondelkové zemetrasenia, sa skutočne prakticky časom monotónne zvyšuje, pretože od roku 1906 narastá deficit energie uvoľnenej vo forme zemetrasení na území Slovenska, priblížil Peter Moczo. „To nemôže znamenať nič iné, len prípravu ďalších zemetrasení,“ dodáva.
Podľa seizmológa na zabezpečenie kvalitného merania zemetrasení chýbajú financie aj personál, podľa jeho slov je nutné zaviesť dostatočné financovanie národnej aj lokálnej siete.
“Seizmické stanice národnej siete aj lokálnej siete Východné Slovensko potrebujú jednorazovú injekciu investičných prostriedkov, aby mohli riadne fungovať a potenciálne sa dostať na úroveň Európskeho štandardu,“ skonštatoval Moczo.
Podľa jeho tvrdení nie všetky stanice fungujú tak, ako by mali a mnoho vyškolených seizmológov odišlo do súkromných firiem za vyšším platom. Chýbajú aj odborníci s elektrotechnickým zameraním, ktorí by sa starali o údržbu seizmologických prístrojov.
Seizmológ tvrdí, že je potrebné začať i proces revízie analýzy seizmického ohrozenia Slovenska v súlade s normou Európskej únie v spolupráci s ministerstvami. Posledná aktualizácia mapy seizmického ohrozenia je podľa seizmológov viac ako desať rokov stará.