Päťdesiatjeden percentám známych kvitnúcich rastlín na svete hrozí vyhynutie, varujú v novej štúdii vedci z britskej Kráľovskej botanickej záhrady v Kew. Medzi rastlinami ohrozenými klimatickou zmenou a stratou biodiverzity sú orchidey, niektoré odrody ananásu i mnoho dôležitých druhov plodín, píše server BBC.
Rastliny sú základom všetkých aspektov ľudstva, uviedla odborníčka botanickej záhrady v Kew Matilda Brownová. „Keď si vezmete, že deväť z desiatich liekov pochádza z našich rastlín, tak nám potenciálne hrozí, že prídeme o polovicu všetkých našich budúcich liekov,“ uviedla.
„Každý stratený druh znamená druh, u ktorého sme neobjavili všetky jeho možnosti. Môže ísť o liek proti rakovine, riešenie hladu. Prísť o ne skôr, ako ich preskúmame, by bola tragédia, „uviedla vedkyňa.
Brownová spolu so svojimi kolegami porovnávala rozsiahle súbory dát zo Svetového zoznamu cievnatých rastlín, najrozsiahlejšej existujúcej databázy rastlín, s červeným zoznamom ohrozených druhov Medzinárodného zväzu ochrany prírody (IUCN). Z týchto údajov vypracovali viacero predpovedí týkajúcich sa rizika vyhynutia.
Analýza okrem iného naznačuje, že na svete môže celkovo existovať až 2,5 milióna druhov húb, pričom na 90 percent z nich ešte nebolo objavených. Vedci tiež určili vyše 30 „slepých miest“ na celom svete, ktoré botanici doteraz nepreskúmali a nezmapovali. Mnoho z nich sa nachádza najmä v tropickom páse južnej a juhovýchodnej Ázie vrátane Papuy-Novej Guiney a Vietnamu.