Na najmenej 128 stúpol počet ľudí, ktorí zahynuli pri piatkovom zemetrasení s magnitúdou 5,6, ktoré zasiahlo odľahlú časť Nepálu. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA s odvolaním sa na políciu.
Na videách a fotografiách zverejnených na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako sa miestni obyvatelia v tme prekopávajú troskami a vyťahujú preživších z ruín zrútených domov a budov. Zemetrasenie bolo cítiť až v indickom hlavnom meste Naí Dillí, takmer 500 kilometrov od epicentra, a 42 kilometrov južne od mesta Džumľa.
Let’s pray for Nepal…
— akmal ansari (@akmal5071) November 4, 2023
Nepal devestated by strong Earthquake
Over 128 dead many injured
Pray for the victims 🤲#NepalEarthquake #DelhiEarthquake #FreePalestineNow pic.twitter.com/NQXbvVUOHu
Otrasy zasiahli krajný západ tejto himalájskej krajiny v piatok neskoro večer. Geologická služba Spojených štátov (USGS) ich namerala v hĺbke iba 18 kilometrov. V oblasti došlo k zrúteniu viacerých domov.
„Počet mŕtvych dosiahol 119 a najmenej ďalších 100 osôb bolo zranených. Odľahlosť okresov sťažuje prísun informácií,“ uviedol pre AFP hovorca polície postihnutej provincie s tým, že bezpečnostné sily boli vo veľkom nasadené na pomoc pri pátracích a záchranných operáciách.
Nepál leží na hlavnom geologickom zlome, kde indická tektonická doska tlačí na eurázijskú dosku a vytvára pohorie Himaláje, pričom zemetrasenia sú tu pravidelným javom.
Nepálsky premiér Pušpa Kamál vyjadril „hlboký zármutok nad ľudskými škodami spôsobenými zemetrasením“.
V roku 2015, keď Nepál zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a zničilo viac ako pol milióna domov, zahynulo takmer 9000 ľudí a viac ako 22.000 bolo zranených. Prírodný živel zároveň poškodil alebo zničil takmer 8000 škôl.
Stovky pamiatok a kráľovských palácov – vrátane tých zapísaných na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v údolí Káthmandu -, ktoré priťahovali návštevníkov z celého sveta, boli zničené, čo bol veľký úder pre cestovný ruch.