Zdaňovanie bánk by prinieslo aj zdražovanie hypoték a služieb. Niektoré slovenské banky reagujú na túto možnosť už teraz, a to práve zvyšovaním úrokových sadzieb. Slovensko v súčasnosti podľa analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika nemá drahé úroky. Naopak, problém vidí v cenách nehnuteľností.
Pod rast cien bytov a domov a nájmov sa podpísala vojna na Ukrajine, ale aj pomalá výstavba nájomných bytov, ktoré štát – ako pripomenul analytik – dlhodobo sľubuje. Štát podľa neho vie pomôcť, cestou však nie je bonifikácia hypoték. Konflikt u východných susedov Slovenska zamiešal karty zvýšeným dopytom.
„Keď sa zvýši dopyt, tak rastú ceny nehnuteľností aj ceny nájmov. Tam, kde je viac ľudí s peniazmi, tam vždy rastú ceny. To znamená, že slovenskí občania, ktorí si chcú riešiť vlastné bývanie, sú dnes spolu v dopyte aj s ukrajinskými občanmi a my s tým musíme jednoducho počítať,“ dodal.
Pozrite si celý rozhovor s analytikom OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom. V relácii Aktuálne :24 sa s ním rozprávala moderátorka RTVS Simona Simanová:
Štátna pomoc by mohla prísť práve vo forme výstavby nájomných bytov. Problém teda analytik nevidí v náraste konkurencie v dopyte, ale v nedostatku štrukturálnych riešení.
Mimoriadne zdaňovanie bánk podľa Búlika nie je správnou cestou. Lepším variantom by bolo zdanenie nadziskov finančných domov po vzore niektorých západných krajín. Ak by vláda pristúpila k zdaňovaniu nadziskov bánk, nestačilo by to na financovanie vyplácania 13. dôchodkov v ich plnej výške ani na bonifikáciu hypoték.
„Ak sa pozrieme do minulosti, bankový odvod, ktorý by bol podobný, by priniesol len zhruba 100 miliónov eur. Tak isto aj daň z nadzisku z iných sektorov nesľubuje príliš veľké výnosy. Nemožno očakávať ani lepší výber daní,“ skonštatoval s tým, že štát sľubuje veľa, ale na sľuby nemá dostatok zdrojov financovania.