Na hlavný obsah

Premiér Fico navštívil rezort životného prostredia. Podľa ministra Tarabu máme obrovský zanedbaný problém

Chce, aby boli peniaze vyčlenené na zmysluplné projekty.

Premiér Fico navštívil rezort životného prostredia. Podľa ministra Tarabu máme obrovský zanedbaný problém
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba a predseda vlády SR Robert Fico. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Premiér Robert Fico (Smer-SD) je pripravený podporiť priority Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Uviedol to po stretnutí so šéfom envirorezortu Tomášom Tarabom (nominant SNS). MŽP sa podľa Tarabu hlási ku všetkým míľnikom plánu obnovy, o prípadných zmenách bude komunikovať s Európskou komisiou. Chce, aby boli peniaze vyčlenené na zmysluplné projekty.

Predseda vlády si spoločne s Tarabom prešli návrh programového vyhlásenia vlády v oblasti životného prostredia. „Vyslovujem presvedčenie, že vedenie MŽP spĺňa personálne a odborné kritériá, aby zvládlo náročné výzvy, ktoré sa nachádzajú v tomto priestore,“ poznamenal Fico.

Tarabu poprosil, aby bol súčinný s podpredsedom vlády Petrom Kmecom v súvislosti s plánom obnovy a ministrom Richardom Raši (obaja Hlas-SD) v oblasti eurofondov. „Verím, že budeme mať dostatok zdravého rozumu, že nebudú prebiehať medzi ministrami preteky o to, kto si nechá najviac peňazí na míňanie a potom zistí, že ich nie je schopný minúť,“ povedal premiér. Zároveň víta spoluprácu medzi MŽP a agrorezortom.

Výroba elektrickej energie v Gabčíkove

Jednou z najakútnejších vecí, ktoré stoja pred envirorezortom, je pokračovanie v zabezpečovaní výroby elektrickej energie v Gabčíkove. „Na Slovensku máme obrovský zanedbaný problém. Osem turbín ktoré sú tam, ktorých životnosť bola projektovaná na 75-tisíc motohodín, dnes má rozmedzie 95-tisíc až 130-tisíc motohodín. To znamená, že tie turbíny sú viac ako desať rokov po životnosti,“ povedal Taraba.

Dodal, že ak by turbíny kúpili teraz, musia rátať minimálne s piatimi rokmi na to, aby to dali do poriadku. Pred pár rokmi by výmena turbín stála 80 miliónov eur, teraz sa pohybuje okolo 230 miliónov eur. Podľa Tarabu ide o premiérsku tému.

Taraba ďalej priblížil, že problémom je aj mechanicko-biologická úprava komunálneho odpadu, ktorá sa má na Slovensku zaviesť od budúceho roka. Polovica Slovenska je podľa neho na to pripravená, druhá nie. „Preto budeme musieť prijať nejaké rozhodnutie, ktoré pomôže normálne fungovať obom stranám,“ skonštatoval.

Minister zároveň vyslovil uznanie predošlému šéfovi envirorezortu Milanovi Chrenkovi. „On si ‚zlízol‘ prvú vlnu problémov, ktoré tu na stole boli a ktoré my už musíme podoťahovať,“ podotkol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko