Slovenskí futbaloví reprezentanti si na ME 2024 v základnej E-skupine zmerajú sily s Belgickom, víťazom barážovej vetvy B a Rumunskom. Rozhodol o tom sobotný (2. 12.) žreb v nemeckom Hamburgu.
Zverenci Francesca Calzonu odštartujú púť šampionátom proti favoritovi skupiny – Belgicku vo Frankfurte. Následne ich v Düsseldorfe preverí jeden zo štvorice Izrael, Bosna a Hercegovina, Island a Ukrajina. Posledným súperom bude Rumunsko, opäť vo Frankfurte.
Šampionát otvorí súboj Nemecka so Škótskom
V otváracom zápase XVII. kontinentálneho šampionátu sa stretne organizátor Nemecko so Škótskom v piatok 14. júna v mníchovskej Allianz Aréne. V A-skupine ich čaká aj Maďarsko a Švajčiarsko.
Samotný žreb bol v réžii jedenástich futbalových legiend z predošlých šampionátov. SR sa na turnaj prebojovala z 2. miesta kvalifikačnej J-skupiny, ktorú vyhralo suverénne Portugalsko. To má na konte jeden európsky titul z ME 2016 vo Francúzsku.
Turnaj zavíta do desiatich miest
Slovenskú reprezentáciu ťahali z tretieho výkonnostného koša. V ňom boli aj Holandsko, Škótsko, Chorvátsko, Slovinsko a Česko. Tí teda automaticky nepripadali do úvahy ako súperi Slovenska v skupine. Daná bola pozícia A1 pre usporiadateľa, rekordného kontinentálneho šampióna Nemecka (1972, 1980, 1996).
Na EURO 2024 je spolu šesť základných skupín (A-F), do osemfinále sa prebojujú prví dvaja z každej a štyri najlepšie tímy z tretích miest. Od osemfinále sa hrá vyraďovacím systémom na jeden zápas.
Finálový turnaj sa začína v piatok 14. júna o 21.00 h otváracím súbojom v Allianz Arene, finále je na programe presne o mesiac 14. júla na Olympijskom štadióne v Berlíne. Stretnutia majstrovstiev starého kontinentu bude hostiť celkovo desať štadiónov v desiatich mestách (Berlín, Mníchov, Dortmund, Stuttgart, Gelsenkirchen, Frankfurt, Hamburg, Düsseldorf, Kolín, Lipsko).
V jednej skupine Španieli s Talianmi
Slováci boli žrebovaní do kvalifikácie na ME 2024 z piateho výkonnostného koša, v šesťčlennej skupine bolo nižšie iba Lichtenštajnsko. Pod vedením nového trénera však stratili v celom priebehu len osem bodov a podľahli iba suverénnym Portugalcom.
O druhú postupovú priečku bojovali na diaľku s Luxemburskom a miestenku na záverečnom turnaji si zaistili prvýkrát na domácej pôde. Na Tehelnom poli zdolali Island 4:2 a pred severským súperom i Luxemburčanmi si vytvorili nedosiahnuteľný náskok.
Na žrebe reprezentovala Slovensko dvanásťčlenná delegácia v zložení prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik, generálny sekretár SFZ Peter Palenčík, viceprezident pre reprezentácie Karol Belaník, za A-tím tréner Francesco Calzona, manažér Marek Hamšík, technický vedúci Jakub Kojnok, tlmočník Pavol Farkaš, mediálna manažérka Monika Jurigová, riaditeľka medzinárodného a organizačného úseku Lenka Gazdíková. K výprave sa pripojili aj ďalší členovia trénerského štábu Gianluca Segarelli, Simone Bonomi a Alessandro Bulfoni.
Takzvaná „skupina smrti“ sa podľa očakávaní utvorila okolo úradujúcich majstrov z Talianska. Tí boli v dôsledku nevýraznej kvalifikácie až vo štvrtom koši a v B-skupine sú spolu s trojnásobnými majstrami Španielmi, vicemajstrami sveta 2018 Chorvátmi a šťukou kvalifikácie Albánskom.
Víťaz si finančne prilepší
Víťaz turnaja získa na prémiách Európskej futbalovej únie (UEFA) osem miliónov eur. Každý postupujúci už teraz zarobil 9,25 milióna, za každé víťazstvo v skupinovej fáze si navyše môžu jednotlivé tímy prilepšiť o milión eur.
V prípade remízy bude jeho zväzový aparát bohatší o 500.000 eur. Postup do osemfinále ohodnotila UEFA na 1,5 milióna eur, štvrťfinalisti zarobia ďalších 2,5 milióna eur a semifinalisti štyri milióny eur. Zdolaný finalista získa päť miliónov eur. Jeden tím tak môže zinkasovať maximálne 28,25 milióna eur.