Zverstvá druhej svetovej vojny zažil ako malý chlapec. Pred jeho očami nacistické jednotky vypálili osadu Kalište, ktorá sa neskôr stala symbolom všetkých vypálených obcí na Slovensku. Autentické rozprávanie Milana Kaliského o týchto tragických udalostiach nahradí už len archívny záznam.
Vchádzame do rodného domu Milana Kaliského. Z pôvodnej drevenice zostali len jej kamenné základy. Na detstvo vysoko v horách uprostred Nízkych Tatier spomínal s úsmevom. „Boli tu partizánske skupiny, tak sme im aj plnili zásobníky nábojmi po večeriach. Bolo to také veselé detstvo,“ opisoval pre RTVS v roku 2019.
Úmrtiu posledného rodáka z Kališťa Milana Kaliského sa v reportáži v relácii Správy RTVS z regiónov venoval redaktor Jozef Kubánek:
Keď nacisti dedinu prepadli, mal len sedem rokov. V nedeľu skoro ráno, 18. marca 1945, do osady vtrhla 300-členná nemecká jednotka. Za pomoc partizánom sa Nemci nemilosrdne pomstili.
„My sme sa dívali na to, ako to horelo, strašný dym, panika. Upálených bolo deväť ľudí, šesť zastrelili. V bunkri bolo 12 a ďalších 15 bolo pri Moštenici,“ spomínal na vypálenie obce.
,,Keď sa hovorilo o Kališti, tak sa mu vždy rozžiarili oči. Čím ďalej, tým menej je pamätníkov udalostí spred 80 rokov. A akosi podvedome sa zmierujem s tým, že pomaly, ale iste, živú pamäť strácame. Ja to vidím na besedách, keď príde priamy účastník a keď to rozpráva historik, je to diametrálne iné,“ dodal historik Stanislav Mičev.
Milan Kaliský zomrel koncom minulého týždňa vo veku 85 rokov. Blízki aj verejnosť sa s ním rozlúčia v utorok (19. 12.) popoludní v krematóriu v Banskej Bystrici.