Laserové zariadenie na palube modulu Psyche amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odoslalo zo vzdialenosti 31 miliónov kilometrov na Zem video. Ide o záber na mačku menom Taters, ktorá naháňa svetlo z laserového ukazovátka.
Podľa NASA ide o testovanie technológií prenášajúcich dáta zo vzdialeného vesmíru, ktoré uľahčí budúce misie s ľudskou posádkou do vesmíru.
Mačacie video v ultravysokom rozlíšení na Zemi vyslalo 11. decembra zariadenie Deep Space Optical Communications (DSOC), ktoré dokáže vysielať aj prijímať signály v blízkej infračervenej vlnovej dĺžke.
We just streamed the first ultra-HD video brought to you via laser from deep space. And it’s a video of Taters, a tabby cat.
— NASA (@NASA) December 19, 2023
This test will pave the way for high-data-rate communications in support of the next giant leap: sending humans to Mars. https://t.co/tf2hWxaHWO pic.twitter.com/c1FwybYsxA
Maximálna prenosová rýchlosť dosahovala 267 megabitov za sekundu, pričom signálu trvalo prejsť približne 80-násobok vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom 101 sekúnd. Vedci video prijali na Haleovom teleskope v observatóriu Palomar v Kalifornii.
„Tento úspech podčiarkuje náš záväzok rozvíjať optickú komunikáciu ako kľúčový prvok pre budúce potreby prenášania dát,“ povedala zástupkyňa šéfa NASA Pamela Melroyová. Podľa expertky rozšírenie komunikačného pásma predstavuje zásadný cieľ pre dosiahnutie „budúcich objavov a vedeckých cieľov“.
V čom je význam misie
Hlavným cieľom misie Psyche je skúmať na kovy bohatú rovnomennú planétu, ktorá obieha okolo Slnka medzi Marsom a Jupiterom. Misia odštartovala v októbri tohto roka.
DSOC je jedným zo zariadení na palube modulu a je navrhnuté tak, aby údaje z hlbokého vesmíru prenášalo desaťkrát až stokrát rýchlejšie ako najmodernejšie používané rádiofrekvenčné systémy.
Ak sa experimentálna vysokorýchlostná komunikácia osvedčí, môže pripraviť základy na odosielanie komplexných vedeckých dát po tom, čo ľudstvo zamieri na Mars.
Počas testovacieho vysielania ale teraz vedci prenášajú najmä náhodne generované dáta, uviedol Bill Klipstein z Laboratória tryskového pohonu (JPL). „Aby sme však túto významnú udalosť urobili ešte významnejšoiu, rozhodli sme vytvoriť zábavné video,“ vysvetlil odborník.
Taters je domácim maznáčikom jedného zo zamestnancov JPL. Súčasťou videa sú aj technické údaje o lasere a dátovom toku či dráha sondy Psyche a schéma kopule observatória Palomar. Do ľavého dolného rohu umiestnili aj tepovú frekvenciu mačky, jej farbu a dokonca aj zvyšný počet mačacích životov.