Na hlavný obsah

EÚ chce zastropovať platby v hotovosti, krajiny sa zhodli na nových pravidlách boja proti praniu špinavých peňazí

Pravidlá majú pomôcť aj proti financovaniu terorizmu.

EÚ chce zastropovať platby v hotovosti, krajiny sa zhodli na nových pravidlách boja proti praniu špinavých peňazí
Ilustračná snímka peňaženky s eurobankovkami. Foto: TASR/DPA

Krajiny Európskej únie a europoslanci sa v noci na štvrtok (18. 1.) zhodli na prísnejších pravidlách v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Oznámilo to belgické predsedníctvo. Dohodnuté pravidlá okrem iného stanovujú maximálny limit na platby v hotovosti v celej EÚ vo výške 10-tisíc eur.

Aby norma začala platiť, ešte ju musia schváliť ministri členských krajín a plénum Európskeho parlamentu, čo sa však považuje už len za formalitu.

„Nariadenie proti praniu špinavých peňazí prvýkrát vyčerpávajúcim spôsobom zjednocuje pravidlá v celej EÚ a odstraňuje v práve možné medzery, ktorých páchatelia využívali na pranie nezákonných výnosov alebo na financovanie teroristickej činnosti prostredníctvom finančného systému,“ uviedla vo svojom vyhlásení Rada EÚ, ktorá zastupuje členské štáty.

Podľa belgického ministra financií Vincenta Van Peteghema, ktorého krajina teraz Predsedá Rade EÚ, je dohoda neoddeliteľnou súčasťou nového systému EÚ proti praniu špinavých peňazí.

„Zlepší spôsob organizácie a spolupráce vnútroštátnych systémov proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu,“ uviedol minister. Podvodníkom, členom organizovaných zločineckých skupín a teroristom tak podľa neho nezostane žiadny priestor na legalizáciu ich výnosov prostredníctvom finančného systému.

McGuinnessová: Ide o míľnik v boji proti praniu špinavých peňazí

K dosiahnutiu dohody mu na sociálnej sieti X zablahoželala aj eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová. Ide podľa nej o ďalší míľnik v únijnom boji proti praniu špinavých peňazí. Smernice „riešia slabé stránky odhalené v minulosti a reaguje na nové riziká,“ uviedla eurokomisárka.

„Pre platby v hotovosti je v celej EÚ stanovený maximálny limit 10-tisíc eur. To páchateľom trestnej činnosti sťaží pranie špinavých peňazí,“ priblížila detaily dohody Rada EÚ. Dodala, že členské štáty budú mať možnosť stanoviť ešte nižší limit, ak si to budú želať.

„Okrem toho budú musieť povinné subjekty identifikovať a overiť totožnosť osoby, ktorá vykonáva príležitostnú hotovostnú transakciu v rozmedzí od tritisíc do 10-tisíc eur,“ dodala.

Európska komisia (EK) už v polovici roka 2021 predložila komplexný návrh na posilnenie únijného systému v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a zabráneniu financovaniu terorizmu. Išlo o reakciu na škandály s podozrivými transakciami v bankách viacerých štátov, v posledných rokoch napríklad Dánska, Estónska, Luxemburska, Španielska či Holandska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet