Na hlavný obsah

Turecký parlament schválil vstup Švédska do NATO, ratifikáciu dokončí prezident Erdogan

Na rozšírenie NATO stále chýba súhlas Maďarska.

Turecký parlament schválil vstup Švédska do NATO, ratifikáciu dokončí prezident Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký parlament v utorok (23. 1.) ratifikoval vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra AFP.

Tureckí poslanci hlasovali v prospech švédskeho členstva v pomere hlasov 287 ku 55. K ratifikácii došlo po viac ako ročnom odklade zo strany Ankary, čo narušilo vzťahy s jej západnými spojencami. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by mal dokument podľa očakávaní podpísať v najbližších dňoch.

Poslednou krajinou, ktorá blokuje vstup Švédska do Aliancie, tak ostalo Maďarsko. Jeho vláda to v novembri zdôvodnila klamstvami šírenými švédskymi politikmi o stave demokracie v Maďarsku.

Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok pozval svojho švédskeho náprotivka Ulfa Kristerssona na rokovania v súvislosti s predmetnou záležitosťou, švédska diplomacia však uviedla, že v tomto momente nevidí význam takéhoto stretnutia.

Švédsko a Fínsko prejavili záujem vstúpiť do NATO v reakcii na spustenie ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu pred takmer dvomi rokmi. Fínsko sa stalo 31. členom Aliancie už vlani v apríli.

Výhrady Turecka

Turecko dlhodobo obviňovalo Štokholm z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť. Patria k nim predovšetkým sympatizanti zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a členovia siete, ktorú Ankara obviňuje z neúspešného pokusu o prevrat v roku 2016. Švédsku žiadosť preto dlho blokovala.

Švédsko reagovalo sprísnením protiteroristickej legislatívy a prijatím ďalších bezpečnostných opatrení, ktoré požadovalo Turecko. Erdogan svoje výhrady k členstvu Švédska stiahol na júlovom samite NATO. V októbri prístupový protokol predložil tureckému parlamentu.

Proces schvaľovania však neskôr skomplikoval tým, že ratifikáciu švédskej žiadosti podmienil schválením žiadosti Ankary o nákup stíhačiek F-16 Kongresom USA. Ďalšou podmienkou bolo zrušenie zbrojných embárg voči Turecku zo strany Kanady a ďalších členov NATO.

Turecký opozičný poslanec Cengiz Čandar počas utorkovej rozpravy k ratifikácii vstupu Švédska do NATO vyhlásil, že tureckí predstavitelia počas tohto zdĺhavého procesu „vydierali“ svojich západných partnerov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet