Dva roky po vypuknutí vojny na Ukrajine prišli na Slovensko tisícky odídencov. Mnohí z nich sa začlenili do života a našli si prácu, hoci aj nekvalifikovanú.
V obchode sú s nimi spokojní, pracujú aj na montážnych linkách v automobilkách, ale potrebujeme ich aj v nemocniciach. Avšak zamestnávanie lekárov či zdravotných sestier nie je jednoduché. Tvrdí Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku.
Právnička Veronika Komisár utiekla s dvomi deťmi z Ukrajiny z večera do rána v deň vypuknutia vojny. V Trnave jej pomohli v tamojšom Centre pre rodinu. Najprv bola dobrovoľníčka, učila sa slovenčinu, popri tom pracovala cez víkendy v automobilke. Dnes sa už priblížila k svojej pôvodnej profesii.
„Už od marca minulého roka pracujem ako právny a sociálny asistent v centre a dúfam že budem v tom pokračovať,“ uviedla Veronika Komisár. Chýba jej ešte skúška zo slovenského jazyka, ale aj oficiálne uznanie diplomu z právnickej fakulty.
Ku koncu minulého roka evidovalo Ústredie práce vyše 10-tisíc štátnych príslušníkov Ukrajiny s udeleným povolením na zamestnanie na Slovensku.
„Ku koncu decembra 2023 pracovalo najviac štátnych príslušníkov Ukrajiny v profesiách – operátori a montéri strojov a zariadení, ktorých bolo 6 218, ďalej kvalifikovaní pracovníci a remeselníci, ktorých bolo 1 283 a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, ktorých bolo 1 082,“ informovala hovorkyňa ústredia práce Iveta Dorčáková.
Stabilná sila v obchodoch
V obchodných reťazcoch sú Ukrajinci už stabilnou pracovnou silou. Podľa Martina Krajčoviča zo Slovenskej aliancie moderného obchodu v predajniach boli už aj pred vojnou.
„Po vojne, keď ich prišlo na Slovensko viac, sa tieto počty zväčšili. Naozaj, tá spokojnosť je, ale štát mohol aj inými krokmi prispieť k tomu, aby viac týchto ľudí zostalo na Slovensku a nemigorvalo do iných krajín,“ skonštatoval Krajčovič.
Aljona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku hovorí, že Slovensko iba krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine urobilo pre zdravotníkov z tretích krajín najviac.
„Schválili sme dočasnú odbornú stáž pre lekárov, sestry, farmaceutov aj pre zubárov. Začali sme uznávať pediatrov, ktorí roky vykonávali iné pozície, ako upratovačky v nemocniciach. Bohužiaľ snaha Slovenska pomôcť, ale aj dať prácu týmto zdravotníkom, myslím si že veľmi spomalila,“ priblížila Kurotová.
Odbornú 18-mesačnú platenú stáž teraz väčšina lekárov a sestier z Ukrajiny končí, čakajú ich skúšky, za ktoré musia zaplatiť poplatok. Kurotová hovorí, že je to 665 eur. „Sú to úžernícke poplatky a bohužiaľ sme ich nezrušili. Stovky lekárov a sestier, desiatky pediatrov, farmaceutov a stovka zubárov. Môžeme ich stratiť, pretože nie každý spraví tú skúšku,“ dodala.
Česko napríklad poplatky pre odídencov z Ukrajiny zrušilo a ponechalo ich iba zdravotníkom z iných krajín.