Aktuálne silnejú hlasy, ktoré by chceli Slovensko – ale aj v iných štátoch je to podobne – odtrhnúť od Európskej únie (EÚ). Navyše je tu precedens v podobe Veľkej Británie. To, či dnes nie je únia slabšia, ako keď sme do nej vstupovali, priblížil dekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Matej Bela Branislav Kováčik.
„Nemyslím si, že EÚ je dnes slabšia. Skôr si myslím, že EÚ je dnes silnejšia než kedykoľvek predtým. Treba však povedať, že aj Únia má svoje vnútorné problémy, ktorým musí dnes čeliť. Mnohé z nich vyplývajú práve z väčšieho počtu krajín, ktoré vstúpili do EÚ,“ uviedol Kováčik.
V rámci silnejúcich nálad v súvislosti s vystúpením z Európskej únie povedal, že euroskeptické hlasy v Európe vždy existovali. „Žiadna relevantná politická strana v Európe, ktorá má vplyv na dianie v krajine, nemá vo svojom programe implictne vystúpenie z EÚ, keďže si uvedomuje, čo pre nich členstvo znamená,“ vysvetlil.
Každá politická sila, ktorá vládne zodpovedným spôsobom, si podľa Kovačíka uvedomuje, aká by bola iná alternatíva po vystúpení z EÚ.
V relácii RTVS Správy :24 sme sa rozprávali s dekanom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Matej Bela v Banskej Bystrici Branislavom Kováčikom: