Ministerstvá už nebudú môcť míňať viac peňazí, ako im určia výdavkové limity. Vláda prijala európske pravidlá. Sú však miernejšie než pôvodné, ktoré navrhli predošlé vlády. K limitom sa zaviazali v pláne obnovy. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ich zmenu kritizuje.
„Výdavkové limity plnia úlohu strážneho psa, ktorý by aj napriek zvýšeným neočakávaným príjmom v rozpočte, nemal politikom dovoliť, aby tieto príjmy minuli na neočakávané výdavky,“ uviedol ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Novoprijatým európskym pravidlám pri výdavkových limitoch sa v reportáži v Správach RTVS venovala redaktorka Monika Maťová
Vláda si stanoví strop, do vyčerpania ktorého môže v danom roku míňať. Keď limit vyčerpá, na ďalšie peniaze siahnuť nemôže. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sú však európske výdavkové limity, pre ktoré sa rozhodla súčasná vláda, pre Slovensko príliš mäkké.
„Vláda mala národnými pravidlami na každý rok presný objem peňazí, ktorý mohla minúť. Ak chcela minúť viac, musela zaviesť nejaké príjmové opatrenia alebo zaviesť nejakú reformu, vďaka ktorej si vytvorila priestor,“ povedal člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian.
Ministerstvá to nedonúti šetriť, myslí si Kotian
Podľa Kotiana dodržiavanie európskych výdavkových limitov nedonúti ministerstvá uťahovať si opasky tak, aby boli naše verejné financie udržateľné.
„Teraz bude možné formálne sa tváriť, že konsolidujeme verejné financie aj tým, ak sa znižujú ceny komodít na svetových trhoch a klesajú ceny plynu a elektriny. Tak toto sa vykáže ako konsolidácia, pritom vláda k tomu vôbec nijak neprispeje,“ podotkol Kotian.
„Takisto zníženie príspevkov do druhého piliera môže byť vykázané podľa nových pravidiel ako konsolidácia. Pritom znižovanie nezlepšuje konsolidáciu verejných financií,“ pokračoval Kotian.
Kamenický: Museli by sme konsolidovať ešte viac
„Museli by sme konsolidovať ešte viac ako konsolidujeme. O jednu až 1,5 miliardy eur. To, čo avizovali rôzni teoretickí ekonómovia, ktorí nechápu, že na Slovensku nechceme zadusiť štát,“ povedal minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
„Ja som deklaroval, že stále budeme pokračovať v konsolidácii o jeden percentuálny bod každý rok, ktorý je ambicióznejší ako tie pravidlá, ktoré sú nastavené. Dôvod je, aby sme v roku 2027 dosiahli deficit na úrovni tri percent HDP,“ pokračoval Kamenický.
„Táto skutočnosť nemusí ovplyvniť rating zo dňa na deň. Určite je to ale pozitívnym signálom pre investorov a ratingové agentúry,“ dodal Fojtík.
Po schválení výdavkových limitov v parlamente by podľa ministra financií mohla Európska komisia uvoľniť štvrtú platbu z plánu obnovy.