Ministerstvo vnútra upozorňuje na podvodné e-shopy, ktoré sa vydávajú za oficiálne weby známych značiek oblečenia a kozmetiky. Urobilo tak na profile na sociálnej sieti, kde sa venuje hoaxom a podvodom. Vyzvalo na obozretnosť pri nákupoch na internete.
„V uplynulých dňoch sme zachytili zvýšený počet registrovaných domén s podvodnými e-shopmi, ktoré sa vydávajú za oficiálne internetové stránky známych značiek oblečenia a kozmetiky. Imitáciou oficiálnych stránok a bezkonkurenčnými akciovými cenami sa podvodníci snažia dostať k vašim peniazom,“ priblížilo.
Falošné stránky možno identifikovať podľa viacerých znakov. Rezort poukázal na to, že dané weby neuvádzajú všeobecné obchodné podmienky ani kontaktné údaje. Sú na nich tiež gramatické chyby a vyzývajú na odblokovanie limitu platieb na kartách.
„Majú takmer totožnú vizuálnu úpravu. V hornej lište stránky sa kontinuálne zobrazujú krátke informácie, ktoré pozitívne vykresľujú daný obchod,“ dodal.
Ministerstvo preto ľudí vyzvalo, aby si vždy overili, či si idú tovar kúpiť cez kredibilný internetový obchod. „Slovenská obchodná inšpekcia pravidelne aktualizuje svoje zoznamy rizikových a podvodných stránok,“ pripomenulo.
Overenie stránky e-shopu
Polícia SR na sociálnej sieti usmerňuje ľudí, ako zistiť, že ide o podvodnú stránku. „Užitočné vedia byť recenzie od iných používateľov, ktoré dohľadáte za pár klikov,“ uviedla.
Radí tiež pozorne sledovať informácie, ktoré o sebe e-shop na stránke zverejňuje. „Či zverejňujú identitu prevádzkovateľa alebo predávajúceho, obchodné meno a jeho sídlo, prípadne aké informácie o sebe daný obchod uvádza,“ vysvetlila polícia.
V mnohých prípadoch podvodných internetových obchodov sú podľa polície tieto informácie strohé, ak sa vôbec na stránke nachádzajú. „Často chýbajú akékoľvek obchodné podmienky a pri kontaktných informáciách sa vám zobrazí iba anonymný formulár pre prípadné otázky,“ dodala.
„Pomyselnou červenou vlajkou môžu byť aj podozrivo nízke ceny v porovnaní s inými internetovými obchodmi. Práve prostredníctvom tých chcú podvodníci osloviť čo najviac ľudí,“ skonštatovala polícia.
Zbystriť taktiež treba, keď ako jedinú možnosť úhrady tovaru ponúka e-shop platbu vopred. Vtedy ide často o podvodný e-shop.