Slovensko po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) stojí na rázcestí a pred novými výzvami. Pôjdeme cestou zostrenia boja alebo hľadania porozumenia a novej kvality politiky? Odborníci aj politici vyzývajú na upokojenie situácie, zdržanlivosť vo výrokoch, utlmenie nenávisti.
Niektoré prvé reakcie politikov poznačili aj emócie. Predseda SNS Andrej Danko hovoril o začiatku politickej vojny pre SNS a pritvrdení voči médiám a opozícii. Predseda kultúrno-mediálneho výboru Národnej rady SR Roman Michelko jeho slová vysvetlil tým, že sa všetko bude robiť zákonne.
Podľa Michelka skončila doba, kedy politici sú poľovná zver a kedy neexistuje žiadna ochrana osobnosti. „Poslanci dnes už nemajú takmer žiadnu imunitu. Majú jedine výrokovú imunitu v pléne parlamentu a potom v prípade väzobného stíhania,“ podotkol.
Rovnako si myslí, že médiá prispeli k polarizácii spoločnosti. Kritizoval aj politicko-satirické stránky na internete, no uznal tiež, že výroky Andreja Danka boli povedané v afekte.
„Nikto si nevedel predstaviť, že takáto červená čiara sa dá prekročiť,“ zhodnotil Michelko incident, pri ktorom útočník postrelil premiéra.
Michelko predpokladá, že sa znova otvorí tlačový zákon. „Uvažujeme o tom, že sa zrušia anonymné diskusie pod článkami. Môže byť ďalej diskusia, to je v poriadku, ale každý sa musí identifikovať,“ informoval.
Andrej Danko naznačil vznik mediálneho, digitálneho úradu, ktorý by mal prehodnocovať, aby diskusie neboli anonymné. „Ak nejaká regulácia bude, tak bude na úrovni Európy a reálny termín funkčnosti zákona je možno 1. januára 2025,“ priblížil Michelko. Sám čaká na preklad nemeckého zákona, ktorý by mal byť inšpiráciou pre jeho slovenskú verziu.