Ruské úrady vinia amerického novinára Evana Gershkovicha zo zhromažďovania informácií pre americkú tajnú službu CIA o činnosti ruského podniku Uralvagonzavod, ktorý vyrába armádnu techniku. Informovali o tom vo štvrtok (13. 6.) tlačové agentúry, podľa ktorých ruská prokuratúra oznámila, že prípad poslala na prejednanie na súd v meste Jekaterinburg, kde žurnalistu vlani zadržali.
Reportér denníka The Wall Street Journal (WSJ) je v ruskej väznici už viac ako rok. On aj jeho zamestnávateľ obvinenia zo špionáže popierajú. Washington považuje jeho zadržiavanie za neoprávnené a požaduje jeho prepustenie.
It’s Thursday, June 13, 2024.
— Jake Tapper (@jaketapper) June 13, 2024
WSJ reporter Evan Gershkovich was detained by the Russian FSB Mar 29, 2023.
1 year & 76 days ago
JOURNALISM IS NOT A CRIME!
📰 🎙️ 📺 💻
FREE EVAN NOW! cc @KremlinRussia_E @Russia @RusEmbUSA #IStandWithEvan pic.twitter.com/EskPsM9dIs
Ruská generálna prokuratúra tak prvýkrát odhalila podrobnosti obvinenia proti väznenému reportérovi, napísala agentúra AP. Podľa nej však ruské úrady nepredložili dôkazy, ktoré by vec podporovali.
„Gershkovich na pokyn CIA v marci 2023 zhromažďoval vo Sverdlovskej oblasti tajné informácie o činnosti obranného podniku Uralvagonzavod,“ uviedol podľa ruskej štátnej agentúry TASS zástupca generálneho prokurátora Andrej Ivanov.
Prokuratúra podľa neho potvrdila obžalobu zo špionáže a prípad poslala na súd v Jekaterinburgu na Urale. Práve tam vlani v marci teraz 32-ročného reportéra zatkla ruská tajná služba FSB. Tvrdila, že ho chytila pri pokuse získať tajné informácie, ktoré podľa nej zhromažďoval o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku. Podľa agentúry TASS mu hrozí 20 rokov väzenia.
V Rusku robil svoju prácu
The Wall Street Journal už skôr uviedol, že Gershkovich iba robil v Rusku svoju prácu a obvinenia zo špionáže označil za vymyslené. Novinár je po celý čas od zatknutia vo väzbe, ktorú mu ruské úrady pravidelne predlžujú.
Gershkovich je prvým americkým reportérom zadržaným v Rusku pre údajné podozrenie zo špionáže od roku 1986. Vtedy sovietska tajná služba KGB zatkla amerického žurnalistu Nicholasa Daniloffa. Toho Sovieti onedlho prepustili v rámci výmeny za člena misie Sovietskeho zväzu pri OSN, ktorého zatkla americká FBI rovnako v súvislosti so špionážou.
Podľa niektorých diplomatov Rusi Gershkovicha pravdepodobne zadržali v rámci svojho širšieho úsilia vybudovať „zásobu“ zatknutých amerických občanov, ktorých by mohli vymeniť za ruských občanov zadržiavaných na Západe. Rusko a Spojené štáty sa už v minulosti dohodli na významných výmenách väzňov.