Rokovanie vlády v regióne Gemera sa odohralo len 35 dní po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Podľa politológa z Trenčianskej univerzity A. Dubčeka Pavla Struhára ním vláda mohla komunikovať schopnosť a pripravenosť štátu chrániť verejných činiteľov. Skonštatoval to v rozhovore pre RTVS politológ.
Myšlienka výjazdových rokovaní vlády ako taká, je v poriadku. Otázkou je, do akej miery môžu byť pre ministrov obmedzujúce. Ich agendy totiž nemusia vždy súvisieť s regiónmi v ktorých sa rokovanie uskutoční.
„Je to aj odkaz, a veľmi dôležitý odkaz pre verejnosť, že sa jednoducho neustupuje. Politika sa robí medzi občanmi, v uliciach, o tom je demokracia. Nemali by sme sa zastrašiť rôznymi incidentmi, ktoré sa z času na čas objavia,“ skonštatoval Struhár.
Politológ Trenčianskej univerzity A. Dubčeka hovoril v relácii Aktuálne :24 o výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote aj o regionálnych pracoviskách prezidenta:
Premiér Robert Fico začal s výjazdovými rokovaniami vlády ešte v roku 2006. Ako opakujúci sa program ich opäť predstavil aj do tohto funkčného obdobia. Stredajšie (19. 6.) rokovanie v Rimavskej Sobote bolo prvým od atentátu na premiéra.
Regionálne pracovisko prezidenta
Regionálne pracoviská prezidenta SR majú istú tradíciu. Súčasná hlava štátu Peter Pellegrini deklaroval, že chce byť viac v regiónoch. Znovuotvorenie pracoviska v Banskej Bystrici tak politológ Struhár považuje za logický krok.
„Peter Pellegrini je rodák z Banskej Bystrice a hrdo sa k tomu hlási. Bol pomerne aktívny v tomto regióne aj v minulosti,“ podotkol Struhár.
Pripomenul, že regionálne pracovisko prezidenta vzniklo v roku 2000, keď bol prezidentom Rudolf Schuster. Viac ako 20 rokov fungovalo, neskôr sa zrušilo, no po krátkom času ho opäť obnovili.