Slováci často trávia leto aj za hranicami Slovenska. Napríklad v susednom Česku síce oproti minulému letu ušetríte na potravinách a nealkoholických nápojoch, avšak viac miniete na tankovaní, ubytovaní a stravovaní v reštauráciách.
Analytička WOOD & Company Eva Sadovská zhodnotila medziročné zmeny cien tovarov a služieb vo vybraných obľúbených európskych destináciách Slovákov.
„Spomedzi analyzovaných krajín najrýchlejší rast cien potravín a nealka vykázali na Malte a v Španielsku, a to o 4,8 percenta a 4,4 percenta. Naopak, najviac klesli ceny v Českej republike, a to o 3,8 percenta,“ priblížila Sadovská.
Približne rovnako ako vlani stoja potraviny a nealkoholické nápoje v Rumunsku, vo Francúzsku, na Cypre, v Bulharsku aj v susednom Poľsku.
Ceny potravín v Maďarsku môže ovplyvniť aj koniec povinného znižovania cien niektorých základných potravín pre veľkých maloobchodníkov od 1. júla. K tomuto kroku pristúpilo tamojšie ministerstvo hospodárstva vzhľadom na spomalenie inflácie a rast reálnych miezd v krajine.
Za pohonné látky si oproti vlaňajšku priplatíte najviac v Chorvátsku, na Cypre a v Česku. Nezmenené zostali ceny pohonných látok na Malte.
V reštauráciách a kaviarňach v Rumunsku, Chorvátsku, v Česku aj v Rakúsku sa treba pripraviť takisto na zdraženie. Naopak, najmenej vzrástli ceny v talianskych a francúzskych reštauráciách.
Za ubytovanie zaplatíte oproti minulému roku viac v Chorvátsku, a to až o necelých 15 percent, v Portugalsku o vyše 13 percent a v Česku o približne 11 percent. Najpomalšie rástli ceny za ubytovanie na Malte a vo Francúzsku.