Tohtoročnej ovocinárskej sezóne kraľujú broskyne. Úrodu si pochvaľujú v mnohých sadoch, broskýň je viac ako iného ovocia a oproti vlaňajšku sa tohtoročná úroda ukazuje aj o polovicu väčšia. Mnohým pestovateľom tak vykryje straty, ktoré utŕžili pri inom ovocí.
S oberaním broskýň začali v sade v Cabaji-Čápore pri Nitre. Ovocie sa podarilo ochrániť pred jarnými mrazmi, a tak za stromami obsypanými broskyňami mieria už aj samozberači.
„Oberáme odrodu Favorita Morettini, ktorá je určená na priamy konzum, pretože nejde oddeliť od kôstky.. Tento rok nám počasie zatiaľ praje. Aj vlahy je dostatok, je veľmi dobrá kvalita tých broskýň,“ priblížil pestovateľ z Cabaj-Čápora Branislav Novosad.
Ďalšie odrody broskýň, ktoré budú vhodné ja na zaváranie, budú dozrievať približne do dvoch týždňov. Aj v tomto prípade možno rátať s dobrou úrodou. „Veríme v to, že úroda broskýň vyváži škodu na marhuliach, ktoré nám vymrzli,“ dodal Novosad.
Samozberačov sa na kvalitu tohtoročných broskýň pre Správy RTVS z regiónov pýtala redaktorka Jana Obrancová:
Po dvoch zamrznutých sezónach jedna priaznivá
V sade v Dvoroch nad Žitavou ovocie ešte na dozretie potrebuje čas. Stromy zasadili len pred tromi rokmi a po dvoch zamrznutých sezónach prišla konečne jedna priaznivá.
„Tento rok máme naozaj plnú úrodu broskýň aj keď ešte nechceme predbiehať. Naše odhady sú také, že pôjde o nadpriemernú úrodu. Niekoľko nocí sme chránili úrodu. Našťastie, sa nám to podarilo. Zatiaľ sa nám aj vyhýbajú ľadovce,“ povedal ovocinár z Dvorov nad Žitavou Peter Drobňák.
„Vyžaduje si to jednak veľké množstvo investícií, finančný vklad, vyžaduje si to mať aj správne technické zázemie a dostatok aj pracovníkov. Náklady predstavujú v rámci záchrany ovocných sadov počas jarných mrznúcich nocí vždy rozhodujúcu položku,“ priblížila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
V niektorých sadoch ich pestovatelia premietnu aj do ceny, ktorá môže byť o päť až sedem percent vyššia ako vlani.