Kenský prezident William Ruto nepodpíše daňovú reformu, ktorá v krajine vyvolala násilné protesty. Podľa agentúr to v stredu (26. 6.) oznámil v televíznom vystúpení.
Protesty v krajine sa vyhrotili v utorok (25. 6.) po tom, ako parlament schválil sporný zákon o financiách a postúpil ho do tretieho čítania. Proti reforme demonštrovali tisícky ľudí.
Nepokoje si podľa kenských humanitárnych organizácií vyžiadali najmenej 23 obetí a ďalších 300 ľudí pri nich utrpelo zranenia.
„Bude stiahnutý,“ povedal dnes Ruto novinárom v Nairobi k spornému zákonu. Dodal, že krokom „rešpektuje hlasný odkaz prichádzajúci od Keňanov“.
Mnoho ľudí v Keni sa obávalo ďalšej finančnej záťaže a výrazného zvýšenia životných nákladov v dôsledku daňovej reformy, pomocou ktorej chcela vláda získať prostriedky na splácanie dlhu.
Dialóg s mládežou
Ruto bez podrobností sľúbil, že teraz začne dialóg s kenskou mládežou a bude pracovať na úsporných opatreniach i škrtoch v rozpočte prezidentskej kancelárie, aby vyrovnal prepad vo financiách krajiny.
Ruto tak podľa agentúry Reuters síce zažehnal bezprostrednú hrozbu ďalších nepokojov, no stále sa potýka s protichodnými požiadavkami občanov a veriteľov, ako je Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý nalieha na vládu, aby znížila deficit a získala viac finančných prostriedkov.
Ruteho oznámenie však bude považované za veľké víťazstvo týždeň starého protestného hnutia, ktoré sa z internetových odsudkov vyšších daní rozrástlo v masové zhromaždenia požadujúce politickú reformu a v najvážnejšej kríze Rutovho dvojročného prezidentstva.
Chaos v utorok viedol kenskú vládu k nasadeniu armády, krokom sa bude vo štvrtok zaoberať najvyšší súd krajiny. Ruto akcie protestujúcich najprv označoval za „vlastizradné“. Išlo o najväčší útok na kenskú vládu za posledné desaťročia.
V utorok popoludní do budovy parlamentu v Nairobi vnikli tisíce nespokojných ľudí po tom, ako snemovňa sporný daňový zákon schválila a postúpila do tretieho čítania. Časť parlamentu protestujúci zapálili, policajti na mieste strieľali, použili slzný plyn a vodné delá.
Polícia oznámila, že v noci na utorok na predmestí Nairobi vypálila slepé náboje, aby demonštrantov rozohnala. Príspevky na sociálnych sieťach však tvrdia, že bezpečnostné zložky použili ostrú muníciu a niektorí ľudia zásah neprežili.
Biely dom dnes násilnosti v Keni odsúdil. „Naďalej vyzývame na zdržanlivosť, aby sa Keňania pri výkone svojho práva na pokojné verejné zhromažďovanie nedostali do nebezpečenstva,“ uviedol hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.