Prezident SR Peter Pellegrini sa na samite lídrov krajín Európskej únie v Bruseli stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ubezpečil ho, že Slovensko bude pokračovať v dodávkach elektriny aj vojenskej pomoci Ukrajine. Oznámil to na piatkovej (28. 6.) tlačovej konferencii.
„Informoval som ho o aktivitách zbrojného priemyslu a posilnení výrobných kapacít, aby bolo vôbec možné napĺňať iniciatívy iných európskych štátov pri dodávkach munície alebo ďalších zbraňových systémov,“ uviedla hlava štátu.
Dodal, že Zelenského ubezpečil aj o tom, že Slovensko bude pokračovať aj s humanitárnou pomocou. Priblížil, že ide napríklad o poskytovanie odmíňovacích zariadení. Slovenský a ukrajinský prezident sa najbližšie stretnú na samite vo Washingtone. Tam budú v bilaterálnej diskusii pokračovať.
Čo sa týka vojnového konfliktu na Blízkom východe, Pellegrini oznámil, že Slovensko ponúklo vládnu letku a vládny špeciál. V prípade potreby sa zúčastnia prevozu zranených osôb z Pásma Gazy do akýchkoľvek nemocníc v rámci krajín EÚ.
„Naša letka je kedykoľvek pripravená na takúto výzvu reagovať a zúčastniť sa aj takejto humanitárnej aktivity. Mnoho ľudí v Pásme Gazy je zranených a nie je im možné poskytovať na mieste takú kvalitnú zdravotnú starostlivosť,“ priblížil.
Slovensko rešpektovalo názor väčšiny
Slovenská delegácia rešpektovala názor väčšiny členských krajín a svoje výhrady k niektorým menám predstavila tam, kde to bolo treba. Uviedol to v piatok v Bruseli prezident SR Peter Pellegrini po nominácii Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie, Antónia Costu za predsedu Európskej rady a Kaji Kallasovej za budúcu šéfku diplomacie EÚ.
Prezident zdôraznil, že kriticky bol vnímaný spôsob, akým došlo k dohode o týchto menách ešte pred samotným summitom EÚ.
To podľa neho kritizovali aj väčšie krajiny, najmä Taliansko, vylúčené z hlavného kola rokovaní „trojkoalície“ ľudovcov, socialistov a liberálov. Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa politicky radí k euroskeptickým Európskym konzervatívcom a reformistom (ECR).
„Pred piatimi rokmi to bol veľmi dlhý proces, s mnohými zmenami mien. Terajšie diskusie neboli o náhradníkoch a iných menách. Diskusie ani netrvali tak dlho ako sa čakalo. Väčšina krajín naznačila, že rešpektuje rozhodnutie trojkoalície,“ opísal situáciu Pellegrini, ktorý na summite zastupoval premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Pripomenul, že Costa to má ako jediný isté, aj ako budúci predseda Európskej rady a tiež Euroskupiny (ministri financií eurozóny), kým Von der Leyenová musí ešte v júli na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu získať väčšinu hlasov europoslancov.
Ak uspeje, tak následne navrhne Kallasovú za šéfku diplomacie EÚ, čo tiež bude musieť odobriť europarlament.
Koordinácia s Vládou SR
Prezident spresnil, že väčšina krajín rozhodla a slovenská delegácia túto väčšinu rešpektovala, pričom svoje výhrady ku Costovi a Kallasovej odprezentoval tam, kde to bolo treba.
Zároveň vyvinul maximum úsilia, aby slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v budúcej exekutíve EÚ získal čo najsilnejšie postavenie. Dodal, že diskusie v tomto zmysle pokračujú a po stretnutí s Von der Leyenovou vyjadril nádej, že Šefčovič získa „zaujímavú pozíciu“ v eurokokmisii.
Pellegrini dodal, že svoje názory koordinoval s vládou SR a zopakoval, že Kallasová musí preukázať širší pohľad na zahraničnú politiku EÚ. Nepôjde iba o jej názory ako premiérky Estónska na vojnu na Ukrajine, ale musí vysvetliť, ako vníma konflikt na Blízkom východe a v južnom susedstve, vzťahy EÚ k USA, Číne či krajinám BRICS.
Podľa slov prezidenta je dobre, že v oblasti zahraničnej politiky platí jednomyseľnosť, takže aj Slovensko bude mať vždy reálny vplyv na túto politiku a môže „odkláňať“ niektoré rozhodnutia budúcej šéfky diplomacie.
Pellegrini zároveň dodal, že od Costu očakáva iný prístup ku Slovensku. Bývalý portugalský premiér bol vlani v októbri jedným z aktívnych zástancov zmrazenia členstva strany Smer-SD a pridruženého členstva strany Hlas v Strane európskych socialistov (PES) a frakcii socialistov a demkratov v europarlamente.