Na hlavný obsah

Na svetový deň žiráf si bratislavská ZOO pripravila špeciálne podujatie. Návštevníci vyšší ako dva metre mali vstup zadarmo

Počet žiráf na svete stále klesá.

Na svetový deň žiráf si bratislavská ZOO pripravila špeciálne podujatie. Návštevníci vyšší ako dva metre mali vstup zadarmo
Bratislavská ZOO chová žirafy ako jediná na Slovensku. Foto: RTVS

Aj najvyššie zvieratá na Zemi majú svoj deň. Bratislavská ZOO pripravila pre návštevníkov zaujímavý program, kde nesmeli chýbať žirafy. Ľudia mohli zvieratá nakŕmiť a dozvedieť sa o nich všelijaké, často aj nie veľmi optimistické fakty. Počet žiráf vo voľnej prírode klesá, je ich okolo 17-tisíc.

Všetci návštevníci vyšší ako dva metre si mohli zvieratá v ZOO pozrieť zadarmo. Podujatie k svetovému dňu žiráf prilákalo do bratislavskej zoologickej záhrady aj školákov z Rimavskej Soboty.

Ako vyzeral Svetový deň žiráf v bratislavskej ZOO zisťovala v Správach RTVS redaktorka Miriam Čerešníková:

Podujatie upozorňuje aj na klesajúci počet týchto zvierat vo voľnej prírode. „Za posledných 300 rokov zmizlo 90 percent prirodzeného prostredia žiráf, či už odlesňovaním, tým, že naozaj populácia ľudí sa zväčšuje, alebo že sú naozaj konflikty, vojny v oblasti, kde žirafy žijú prirodzene, alebo takisto že ich lovia pytliaci,“ priblížila PR manažérka ZOO Bratislava Alexandra Ritterová.

„Pytliactvo je veľký problém, takisto, ako pri iných vzácnych druhoch, tak aj pri žirafách. Lebo zase to súvisí s nejakou poverou, že kosti sú na niečo dobré a chvost je na niečo dobrý a podobne. Ako vždy, všetko sú to fámy,“ upovedomil chovateľ zo ZOO Bratislava Vladimír Jurenka.

Bratislavská ZOO chová žirafy ako jediná na Slovensku. Stará sa o jedného samca a dve samičky. „Musia fungovať tak, ako vo voľnej prírode. Tu sú na nás odkázané, ale musí to mať svoje medze, aby neboli hýčkané, aby tam bolo zachované stále to, čo v nich zachované má byť. Čiže plachosť, dravosť, všetko, čo divoké zviera má mať,“ vysvetlil Jurenka.

Poslaním všetkých zoologických záhrad je starať sa o ohrozené druhy, aby ich mohli vrátiť späť do prírody. Chov žiráf v európskych zoologických záhradách riadi koordinátor. Rozhoduje o ich umiestnení a párení, aby zvieratá nevyhynuli.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny