Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach eviduje v súčasnosti 19 hospitalizovaných detí s hepatitídou typu A (VHA). Vzhľadom na počet lôžok na infekčnom oddelení je kapacita naplnená a príjem iných infekčných diagnóz výrazne limitovaný.
Uviedla to hovorkyňa nemocnice Zuzana Baníková s tým, že v poslednom období zaznamenali aj nárast počtu detských pacientov s tuberkulózou (TBC).
Na Detskom infekčnom oddelení DFN je podľa jej slov aktuálne hospitalizovaných 23 detí. Z toho je s diagnózou VHA 19 detí predškolského a mladšieho školského veku. „Trend je stabilný, neklesajúci, postupuje smerom na západ regiónu,“ povedala.
V súčasnosti majú najviac pacientov z obce Rudňany v okrese Spišská Nová Ves. V DFN sú hospitalizovaní aj detskí pacienti so závažnou formou TBC.
Baníková pripomenula, že so žltačkou bojujú v DFN už druhý rok, pričom v danom období došlo aj k preťaženiu jej infekčného oddelenia. Vlani celkovo evidovali viac ako 545 pacientov s VHA, ktorí tu boli hospitalizovaní.
„Od začiatku roka 2024 evidujeme už viac ako 300 pacientov s diagnózou akútnej hepatitídy A. Priemerne je za mesiac s touto diagnózou prepustených 50 pacientov,“ spresnila s tým, že najmenej pacientov so žltačkou evidovali v máji, a to 39.
Nárast aj v Prešove a Michalovciach
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice v súčasnosti eviduje na Klinike infektológie a cestovnej medicíny hospitalizovaných piatich pacientov so žltačkou.
„Ide o sporadický výskyt tohto ochorenia v danom období. Títo pacienti nepochádzajú z endemických lokalít,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.
Zvýšený počet hospitalizovaných v súvislosti s výskytom hepatitídy typu A eviduje aj Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove či michalovská nemocnica, ktorým dochádzajú kapacity.
Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo, že sa o situáciu v súvislosti s výskytom VHA v Prešovskom kraji zaujíma a je plne súčinné.