V celej Európe sa rozmáha organizovaný zločin aj obchodovanie s drogami. V krajinách vrátane Nemecka sa navyše zvyšuje sklon zločineckých skupín k páchaniu násilia. V sobotňajšom (20. 7.) rozhovore pre nemecký denník Der Spiegel to povedala šéfka Európskeho policajného úradu (Europol) Catherine De Bolleová, informuje agentúra DPA.
„Organizovaný zločin je na vzostupe. Využíva každú slabinu,“ varovala De Bolleová. Násilie je podľa nej ďalej podnecované rozrastajúcim sa obchodom s drogami.
Výroba kokaínu je v Latinskej Amerike podľa Europolu mimoriadne rozšírenia a Európa je touto drogou zahltená. De Bolleová tvrdí, že situácia je dramatická. Poznamenala, že sa rozrastá aj trh s inými návykovými látkami.
Vyše 800 zločineckých sietí
Nedávne vyšetrovanie Europolu odhalilo, že v Európskej únii pôsobí 821 rozsiahlych zločineckých sietí. Tieto gangy s vyše 25-tisíc členmi pracujú na veľmi profesionálnej úrovni a nemilosrdne, varoval nedávno policajný úrad. Ich hlavnou činnosťou je podľa vyšetrovania práve obchodovanie s drogami.
De Bolleová ďalej uviedla, že peniaze získané z predaja drog v Európe väčšinou zostávajú na kontinente a investujú sa do miestneho hospodárstva. Práve táto skutočnosť „robí z organizovaného zločinu jedno z najväčších nebezpečenstiev našej doby“, skonštatovala.
Policajné zložky podľa nej potrebujú technické prostriedky, právomoci aj personál, aby vôbec mali šancu zasiahnuť proti zločineckým skupinám. „Ak nebudeme investovať viac, tento boj prehráme,“ varovala.
Zväz nemeckých kriminalistov (BDK) po závažnom konflikte nemeckých a holandských drogových gangov v oblasti mesta Kolín nad Rýnom varoval pred zločinmi vrátane útokov výbušninami a únosmi.
„Holandsko musí byť pre nás výstrahou,“ povedal šéf BDK v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko Oliver Huth. Bežnou metódou nátlaku, ktorú v Holandsku používajú gangy, sú práve výbuchy pred domami alebo podnikmi.