Na hlavný obsah

Slováci konšpiračným teóriám, že atentát na premiéra Fica bol zinscenovaný, neveria. Ukázal to prieskum

Prieskum odhalil, čo si Slováci myslia o tvrdeniach o atentáte na R. Fica.

Slováci konšpiračným teóriám, že atentát na premiéra Fica bol zinscenovaný, neveria. Ukázal to prieskum
Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Väčšina Slovákov neverí tomu, že atentát na premiéra Roberta Fica (predseda strany Smer-SD) bol zinscenovaný a boli pri ňom použité slepé náboje. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre nezávislú organizáciu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO), ktorý priniesol Denník N.

Prieskum bol realizovaný v dňoch 14. až 27. júla, na vzorke 1 792 respondentov, a zameriaval sa na konšpiračné teórie súvisiace s atentátom na predsedu vlády, a tiež na obavy ľudí po streľbe.

Tvrdenie, že „Atentát na Roberta Fica bolo zinscenované divadlo, pri ktorom páchateľ použil slepé náboje“ označilo za nedôveryhodné celkovo 83 percent respondentov (zahŕňa odpovede „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“).

Odpoveď „skôr dôveryhodný“ vybralo 13 percent respondentov a tri percentá odpovedali „úplne dôveryhodný“. Najčastejšie označovali túto teóriu za nedôveryhodnú voliči Slovenskej národnej strany (SNS), tvrdenie označilo za skôr alebo úplne nedôveryhodné 94 percent jej elektorátu.

Nasleduje mimoparlamentná Maďarská aliancia, kde sa takto vyjadrilo 93 percent jej voličov. Tvrdenie označilo za skôr alebo úplne nedôveryhodné aj 92 percent voličov strany Hlas-SD, 91 percent voličov strany Smer-SD, a tiež 90 percent voličstva mimoparlamentného hnutia Republika.

Voliči opozície

Spomedzi voličov opozičných strán najčastejšie označovali túto teóriu za nedôveryhodnú voliči Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Išlo o 85 percent z nich. V prípade strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Progresívne Slovensko (PS) sa takto vyjadrilo po 84 percent ich elektorátu.

Medzi voličmi opozície tejto teórii naviac dôverujú voliči hnutia Slovensko. Za nedôveryhodnú ju označilo celkovo 74 percent z nich. Jedenásť percent vybralo odpoveď „úplne dôveryhodný“ a 15 percent „skôr dôveryhodný“.

Najviac ľudí, ktorí veria teórii o slepých nábojoch je medzi voličstvom mimoparlamentnej strany Demokrati. Ide celkovo o 32 percent, pričom štyri percentá ju považujú za úplne dôveryhodnú a 28 percent za skôr dôveryhodnú. Predmetnej teórii neverí celkovo 68 percent voličov Demokratov.

Neveria ani na väzby na Ukrajinu

Väčšina respondentov neverila ani teórii o tom, že atentátnik mal väzby na Ukrajinu. Táto dezinformácia sa objavila po krátko po atentáte, a zakrátko bola i vyvrátená.

V prípade tvrdenia, že „Páchateľ atentátu na Roberta Fica mal väzby na Ukrajinu a jeho manželka spolupracuje s tajnými službami režimu prezidenta Volodymyra Zelenského“ celkovo 87 opýtaných zvolilo odpovede, že výrok je „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“.

Najčastejšie ho za nedôveryhodný označovali voliči PS (celkovo 97 percent), hnutia Slovensko (celkovo 94 percent), Demokratov a SaS (celkovo po 93 percent u každej z týchto strán) a KDH (celkovo 91 percent).

Za dôveryhodnú túto teóriu nepovažujú ani voliči Republiky, odpovede „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“ vybralo spolu 89 percent z nich. Nedôveryhodná je tiež podľa voličov Hlasu a Maďarskej aliancie, ide o 88 percent z nich, u oboch strán.

Najčastejšie vyberali odpovede „skôr dôveryhodný“ a „úplne dôveryhodný“ voliči Smeru (celkovo 22 percent) a voliči SNS (celkovo 15 percent).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko