Domáci aj zahraniční turisti strácajú záujem o Slovensko. Oproti rekordnému roku 2019 bol vlaňajšok poklesom. Pred piatimi rokmi si Slovensko vybralo viac ako šesť miliónov návštevníkov, potom prišli kovidové roky a vlani vyše päť a pol miliónov.
Mesiac júl sa ešte neskončil a slovenskí hotelieri hlásia už teraz nižší záujem hostí v porovnaní s vlaňajškom.
Katarína Danišková vlastní hotel vo Vysokých Tatrách. V hotelierstve sa pohybuje 22 rokov. Ako hovorí, tohtoročná sezóna je slabá a turistov je menej.
Poklesu turistov na Slovensku sa v Správach venovali redaktori Miriam Hozzová a Silvester Roštár:
„Návštevnosť nám klesla. Pokles je 10 až 15 percent za mesiace jún, júl v porovnaní s minulým rokom. Je to náročné aj napriek tomu, že sme znižovali ceny,“ riaditeľka Hotela Villa Siesta vo Vysokých Tatrách Katarína Danišková.
Pokles hostí v porovnaní s vlaňajším júlom cítia tiež hotelieri v hlavnom meste. „Obsadenosť bola v júli 2023 88,7 percenta a tento rok je to 78,6 percenta. Nastal odlev turistov kvôli zvýšeniu miestnej dane. V Bratislave sa zdvojnásobila. Čo v prípade skupín, pre ktoré sme transportné mesto, tak teraz si nevyberajú našu lokalitu, ale vyberajú si skôr okolité krajiny,“ tvrdí majiteľka hotela Modena v Bratislave Zuzana Čonka Bošanská.
Slováci uprednostňujú skôr oddych pri mori
Hotelieri vnímajú, že ľudia majú väčší výber pri voľbe ubytovania ako kedysi. Ich kroky často nesmerujú do hotelov, ale skôr do apartmánov či do prenajatých bytov.
„Je to netypické. Ja som na trhu v Bratislave už desať rokov a celý biznis sa vyvíja úplne inak, ako sme boli zvyknutí. Podľa štatistických čísel to vyzerá, že záujemcovia, ktorí bookujú, sa prikláňajú skôr k apartmánom,“ priblížila členka prezídia Asociácie hotelov a reštaurácií SR Lucia Arbetová.
Zo štatistík vyplýva, že počet prenocovaní v našej krajine dosiahol v roku 2019 viac ako sedemnásť miliónov, čo je historicky najviac. Počas pandémie v roku 2021 to bol pokles na vyše osem miliónov. A vlani u nás turisti strávili skoro 15 miliónov nocí.
Podľa analytika skôr Slováci uprednostňujú oddych pri mori pred turistikou na horách či poznávaním miest.
„Počas pandémie Slováci menej cestovali do zahraničia a k moru. V súčasnosti si prímorské dovolenky viac nahradzujú. Takisto platí, že s rastúcou životnou úrovňou je ten podiel obyvateľstva, ktorý uprednostňuje zahraničnú dovolenku pred domácou, vyšší,“ povedal analytik makroekonomického trhu UniCredit bank Ľubomír Koršňák.