Na hlavný obsah

Do rieky Slaná stále vyteká smrteľná dávka arzénu. Práce v bani sa už začali, výsledky zatiaľ nevidno

Vláda na práce vyčlenila 1,5 milióna eur.

Do rieky Slaná stále vyteká smrteľná dávka arzénu. Práce v bani sa už začali, výsledky zatiaľ nevidno
Rieka Slaná.

Banskí záchranári začali s prácami v bývalých štôlňach bane v Nižnej Slanej. Mali by zabezpečiť, aby do rieky Slaná už nevytekala kontaminovaná voda. Ekologická havária na rieke Slaná trvá už takmer 2,5 roka. Vláda začiatkom júna vyčlenila 1,5 milióna eur na záchranné práce.

Šesť banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi pracuje 27 metrov pod zemou v štôlni Marta. „Zhruba na 90. metri banskí záchranári vykonávajú činnosti, konkrétne pripravujeme podmienky na betonáž polhrádze,“ priblížil vedúci pohotovostnej služby Marián Paulík.

Situácii na rieke Slaná sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Martina Beshirová:

Tieto práce by mali zastaviť vytekanie kontaminovanej vody do rieky Slaná. „Aby sme v štôlni Marta oddelili postupne vody kontaminované od vôd čistých, ktoré vytekajú momentálne ako zmiešané do rieky Slaná. Vyvedieme ich pred portál štôlne Marta tak, aby vody boli od seba oddelené,“ pokračoval Paulík.

Rieka Slaná sa v týchto dňoch opäť zafarbuje ako vo februári 2022, keď začala z bane vytekať kontaminovaná voda. „My môžeme takmer každý deň pozorovať výrazné červené zafarbenie rieky. Zatiaľ po 2,5 roku nevidíme absolútne žiaden progres,“ skonštatoval aktivista Ján Korpa.

„Jednoducho, v tej bani sa to inak robiť nedá. Je to následkom tých technologických operácií a pohybu banských záchranárov,“ vysvetlil Marián Paulík.

Obavy o vodu v studniach

Banskí záchranári už zasahovali v podzemí pred dvoma rokmi. Potom do Slanej vytekalo o približne 90 percent menej kontaminovanej vody. Keďže išlo o dočasné riešenie, situácia sa časom znovu zhoršila.

„Momentálne sa do rieky dostáva denne asi osem kilogramov arzénu, čo je vlastne smrteľná dávka pre 80-tisíc ľudí. Denne sa do rieky dostane asi 800 kíl železa, takisto je tam nikel, sírany, mangán,“ povedal aktivista Tibor Varga.

Štátne organizácie vodu pravidelne monitorujú. Podľa envirorezortu k znečisteniu podzemných vôd nedošlo. Obyvateľom v povodí rieky pravidelne monitorujú studne aj regionálni hygienici.

„Naše studne sa nachádzajú zhruba od 40 do 60 m od riečiska rieky Slaná. Nie sú zatiaľ kontaminované, avšak sa obávame, že nie je to otázka toho či sa budú kontaminovať tie studne, ale kedy sa budú o kontaminovať,“ dodal Ján Korpa.

Práce v bani by mali trvať do konca tohto roka. Nejde však o konečné riešenie. Ďalšie technologické postupy na povrchu majú potom zabezpečiť Rudné bane.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny