Na hlavný obsah

Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra spravodlivosti Borisa Suska sa otvoriť nepodarilo, odložili ju na stredu

Parlament nebol uznášaniaschopný.

Mimoriadnu schôdzu  k odvolávaniu ministra spravodlivosti Borisa Suska sa otvoriť nepodarilo, odložili ju na stredu
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD). Foto: TASR/Pavel Neubauer

Mimoriadnu schôdzu NR SR k odvolávaniu ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) sa v utorok (20. 8.) nepodarilo otvoriť. Parlament nebol uznášaniaschopný. Schôdzu tak odložili na stredu (21. 8.).

Koaličné strany už predtým avizovali, že schôdzu budú bojkotovať. V sále nie sú prítomní poslanci Smeru ani SNS. Začiatok schôdze odložili na 9.40 h.

Susko podľa opozície, ktorá podala návrh na jeho odvolanie, slúži zločincom a rezignoval na boj proti korupcii. Vyčítajú mu, že podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zároveň rozhodol o prerušení výkonu trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

V utorok (20. 8.) sa poslanci pokúsili aj o otvorenie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS). Ďalší pokus budú mať poslanci tiež v stredu.

Susko kritiku odmieta

Susko (Smer-SD) si myslí, že argumenty opozície, ktorými odôvodňuje návrh na jeho odvolanie z funkcie, sú na úrovni zúfalstva. Bol pripravený ich argumentovať, no schôdzu parlamentu k jeho odvolávaniu sa nepodarilo začať. Uviedol to na tlačovej konferencii.

„Rešpektujem právo opozície podať návrh na odvolanie ministra, bol som pripravený reagovať na dôvody opozície. Schôdzu sa však nepodarilo otvoriť. Ale keď tak bude, pravdepodobne buď zajtra alebo na septembrovej schôdzi, tak som pripravený a budem čeliť kritike a budem zdôvodňovať a reagovať na námietky opozície,“ skonštatoval.

Kritiku opozície šéf rezortu odmietol. Na margo rozhodnutia podať dovolanie v prípade Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní skonštatoval, že ide o jeho zákonnú právomoc. Poukázal na to, že to využívali aj jeho predchodcovia.

„Týmto dovolaním som nijakým spôsobom nezmenil rozhodnutie o vine a treste, a teda som nijakým spôsobom nezasiahol do právoplatnosti rozhodnutia súdov,“ dodal.

Za nepravdivé označil aj vyjadrenia opozície o tom, že po účinnosti novely Trestného zákona sa mali dostať na slobodu tisíce odsúdených. Upozornil aj na viaceré manažérske zlyhania predchádzajúcich vlád.

„Vysvetlenie, prečo sa celý tento humbuk deje, je pritom úplne jednoduché a zjavné. Hlavy dvoch rodinných klanov, Kolíkovcov a Šimečkovcov, sa snažia prekryť svoje kauzy a zlyhania a kšefty, ktoré realizovali so štátom. My sme im klepli po prstoch a oni spustili túto nenávistnú kampaň,“ podotkol.

Aj podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) je pripravený o tejto veci opozícii argumentovať. Na otázku, prečo sa schôdza k odvolávaniu Suska nezačala v utorok, reagoval, že nebudú skákať tak, ako diktuje opozícia.

„Pokiaľ máme väčšinu, ktorú sme získali demokratickými voľbami, budeme rozhodovať o tom, že budeme na túto tému diskutovať v termíne, keď nám to bude vyhovovať. Dnes by to nebol celkom rovný súboj,“ poznamenal. Ďalší postup sa podľa neho dohodne na koaličnej rade, ktorá by mala byť v najbližších dňoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko