Niektorí rodičia zdravotne znevýhodnených detí si ju dovoliť nemohli alebo o nej ani nevedeli. Pri tzv. odľahčovacej službe nastali zmeny. Po novom na ňu prispieva štát.
Ide o službu, ktorá načas odbremení náročný deň rodiča. Zároveň sa zvýši aj príplatok k príspevku na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím zo 100 eur na 200 eur.
O odľahčovacej službe nepočula dosiaľ ani pani Adriana – matka troch detí, z ktorých dve majú zdravotné znevýhodnenie.
„Aj my by sme ju ocenili, keby som o tom vedela, že máme na to nárok. Veľakrát sa stane, že musíme ísť na nejaké vyšetrenie a z rodiny nikto nemôže postrážiť to naše dieťa,“ povedala Adriana Bednárová.
Odľahčovacej službe sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:
Profesionálna pomoc rodinám
Odľahčovaciu službu môžu využiť rodičia, ktorí sú zároveň aj poberateľmi príspevku na opatrovanie dieťaťa od 6 do 18 rokov.
„Budú mať zabezpečenú profesionálnu pomoc v zariadeniach, ktoré túto pomoc vedia zabezpečiť tak, aby boli rodičia spokojní,“ vysvetlila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
„Odľahčovaciu službu môžete využiť u verejného aj neverejného poskytovateľa. Je jedno, či je to pobytové zariadenie, ambulantná služba alebo terénna domáca opatrovateľská služba,“ dodal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Odľahčovaciu službu mali opatrovatelia zdravotne znevýhodnených detí k dispozícii aj doposiaľ. Povedomie o nej však bolo nízke a z približne 8 300 opatrovateľov ju využilo len 150.
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím si myslí, že záujem o službu bude vyšší, a to aj preto, že náklady po novom preplatí štát. „Je to naozaj cesta, akým spôsobom uľahčiť situáciu v rodinách, kde sa rodičia starajú o detí so zdravotným postihnutím,“ povedala Stavrovská.
Povinnosti obcí
Opatrovateľ zdravotne znevýhodneného dieťaťa, ktorý má záujem využiť odľahčovaciu službu, sa so žiadosťou o jej poskytnutie musí obrátiť najskôr na svoju obec. „Obec má povinnosť zabezpečiť adekvátnu formu odľahčovacej služby. A to či ambulantnou, terénnou alebo pobytovou formou,“ vysvetlil námestník Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Krivošík.
Rodič sa potom obráti na ústredie práce, kde požiada o príspevok. Žiadosť môže podať buď osobne, prípadne elektronicky cez portál Slovensko.sk alebo aj poštou.
„Žiadosť musí zaslať na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny najneskôr mesiac po mesiaci, v ktorom sa poskytla služba,“ dodal Krivošík.
Ak teda rodič dieťaťa využije službu v septembri, žiadosť o preplatenie nákladov podáva najneskôr do konca októbra. Ministerstvo práce vyčlenilo na pilotný projekt v tomto roku takmer 280-tisíc eur. V ďalšom roku bude odľahčovacia služba financovaná z eurofondov.