Gorily žijúce v africkom Gabone poskytli vedcom kľúč k novým liečivým rastlinám. Vedci sledovali, akými tropickými rastlinami sa gorily živia. Zistili, že rovnaké rastliny používajú tiež africkí liečitelia a šamani. Identifikovali štyri, ktoré majú liečivé účinky, napísal spravodajský server BBC News.
Laboratórna štúdia odhalila, že tieto rastliny majú vysoký obsah antioxidantov a antimikrobiálnych látok. Jedna z nich sa ukázala ako sľubná v boji proti superbaktériám, teda baktériám odolným voči známym druhom antibiotík.
O ľudoopoch je známe, že sa dokážu sami liečiť tým, že si vyberajú rastliny s liečivými vlastnosťami. Pred časom upútal pozornosť vedcov i médií zranený orangutan, ktorý použil rastlinnú pastu, aby si ošetril zranenia.
Našli štyri rastliny
V najnovšej štúdii botanici zaznamenávali rastliny, ktorými sa živia gorily nížinné v gabonskom národnom parku Moukalaba-Doudou. Vybrali štyri stromy, ktoré na základe rozhovorov s miestnymi liečiteľmi majú liečivé účinky: vlnovec päťtyčinkový (Ceiba pentandra), figovník a dva stromy podobné moruši – Myrianthus arboreus a Milicia excelsa, ktoré nemajú slovenský názov.
Kôra týchto stromov, ktoré sa v tradičnej medicíne používajú na liečbu všetkých možných problémov od žalúdočných ťažkostí až po neplodnosť, obsahuje chemické látky s liečivými účinkami, od fenolov po flavonoidy.
Gabon je jedným z biologicky najrozmanitejších miest na svete s obrovskou zásobárňou nepreskúmaných a potenciálne liečivých rastlín. Všetky štyri rastliny vykazovali antibakteriálnu aktivitu proti najmenej jednému multirezistentnému kmeňu baktérie Escherichia coli. Najmä vlnovec päťtyčinkový vykazoval pozoruhodnú aktivitu proti všetkým testovaným kmeňom baktérií, uviedli vedci.
„To naznačuje, že gorily sa vyvinuli tak, aby jedli rastliny, ktoré im prospievajú. Zároveň to dokazuje obrovské medzery, ktoré máme, pokiaľ ide o znalosť stredoafrických dažďových pralesov, „uviedla doktorka Joanna Setchellová, antropologička z Durhamskej univerzity v Británii, ktorá na štúdii spolupracovala s gabonskými vedcami.
Gabon má rozsiahle, neprebádané lesy, ktoré sú domovom slonov pralesných, šimpanzov a goríl. Rovnako sú domovom mnohým, vedcom neznámych rastlín. Kvôli pytliactvu a chorobám, populácia goríl nížinných citeľne klesla, a na Červenom zozname Medzinárodného zväzu ochrany prírody sú zaradené medzi kriticky ohrozené druhy.