Na hlavný obsah

Vláda pri konsolidácii obišla sociálny dialóg, upozorňujú zamestnávatelia aj odborári. Po diskusii pritom opakovane volali

Potrebu konsolidácie si uvedomujú.

Vláda pri konsolidácii obišla sociálny dialóg, upozorňujú zamestnávatelia aj odborári. Po diskusii pritom opakovane volali
V popredí prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová, za ňou viceprezident Asociácie zamest. zväzov a združení SR Rastislav Machunka. Foto: STVR

V súvislosti s nedávno predstaveným balíkom opatrení v rámci konsolidácie verejných financií neprebehli potrebné konzultácie so zástupcami zamestnávateľov, ani s odborármi. A to napriek tomu, že tí o stretnutie a odbornú diskusiu s vládou opakovane žiadali.

O podrobnostiach balíka, ktorý bude mať zásadný dosah na celé podnikateľské prostredie, sa tak dozvedeli až z médií. Upozornili na to v pondelok (23. 9.) predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a prezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová.

„Až po tom, ako vláda verejne predstavila konsolidačné opatrenia, bola v tejto veci na pondelok zvolaná mimoriadna Hospodárska a sociálna rada. Takýto prístup považujeme za nekorektný a v rozpore s platnými zákonmi, napríklad zákonom o tvorbe právnych predpisov, ako aj so znením memoranda o spolupráci, ktoré sme pred niekoľkými týždňami podpísali spoločne s premiérom,“ povedal prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Zástupcovia zamestnávateľov ďalej zdôraznili, že balík opatrení sa primárne zameriava na zásadné zvyšovanie štátneho príjmu. A to až o 2,4 miliardy eur, pričom na výdavkovej strane počíta so znížením výdavkov o 670 miliónov eur. To predstavuje značný nepomer.

Štát by mal podľa nich v rámci konsolidácie klásť väčší dôraz práve na šetrenie na výdavkovej strane.

Negatívny dosah na podnikateľov

Opatrenia, ako zvýšenie sadzby DPH, zavedenie transakčnej dane zo všetkých platieb právnických osôb (PO) a podnikateľov a zvýšenie sadzby dane z príjmu pre PO by mali mať negatívny dosah na celé podnikateľské prostredie a kľúčové podniky slovenského hospodárstva.

Zvýšenie daňového zaťaženia prispeje podľa predstaviteľov RÚZ k pribrzdeniu ekonomického rastu aj k zvýšeniu inflácie pre bežných občanov. Nové zdanenie by mohlo taktiež odradiť niektoré zahraničné firmy od podnikania v našej krajine.

Pozrite si záznam TK RÚZ a KOZ SR k prijímaniu konsolidačných opatrení po rokovaní tripartity:

Redukcia výdavkov je tak podľa zamestnávateľov pre ekonomiku prospešnejšia, keďže zasahuje do ekonomického rastu a do tvorby pracovných miest menej výrazne ako zvyšovanie daní.

„Zamestnávatelia združení v RÚZ preto dôrazne apelujú na vládu, aby pri navrhovaní a prijímaní legislatívnych opatrení začala postupovať v súlade so zákonom a platnými predpismi. Rovnako tak vyzývajú jednotlivých vládnych predstaviteľov, aby pred definitívnym schválením konsolidačného balíka dôsledne vyhodnotili všetky dosahy, ktoré na slovenskú ekonomiku, podniky, ale aj domácnosti nepochybne bude mať,“ uzavreli predstavitelia RÚZ.

M. Uhlerová: Konsolidácia by mala byť postupná

S predstavenými konsolidačnými opatreniami nesúhlasí ani KOZ SR. Dosah budú mať najmä na najviac ohrozené skupiny spoločnosti. A v konečnom dôsledku ich zaplatia zamestnanci. Vyhlásila to v pondelok prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová po rokovaní tripartity.

KOZ SR si uvedomuje nevyhnutnosť konsolidácie. Kriticky však vníma proces prijímania opatrení. Ako Uhlerová uviedla, dúfali, že ich vláda zahrnie do procesu ich prípravy. Avšak ich postavila už len pred pripravený materiál.

„Predpokladáme, že konsolidácia bude mať drvivý dosah na konečného spotrebiteľa, obyvateľstvo, zamestnancov a ich domácnosti. Dlhodobo zdôrazňujeme, že konsolidácia by mala byť postupná a nemala by mať dosah na nízkopríjmové alebo najviac ohrozené skupiny spoločnosti. Taktiež by ju v konečnom dôsledku nemali zaplatiť zamestnanci. Avšak takto nastavená konsolidácia predpokladá práve opak,“ uviedla Uhlerová.

Niektoré opatrenia smerované zamestnávateľom a firmám sa totiž podľa nej predsa len prenesú na konečného spotrebiteľa, či už v podobe mzdových nákladov alebo zvýšených cien služieb a potravín. Odborári od vlády očakávali, že prijme regulačné opatrenia, ktoré by zabránili priamemu prenosu všetkých nákladov.

„Zvyšovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) určite nie je sociálno-demokratickým opatrením. Najviac zasiahne najzraniteľnejšie a nízkopríjmové skupiny. Aj pri tovaroch a službách, kde sa predpokladá znížená DPH, z toho plošne profitujú všetci vrátane tých s vyšším príjmom. Znížená DPH nie je dostatočnou kompenzáciou za to, že sa pri väčšine tovarov a služieb zvyšuje DPH na 23 percent,“ podotkla Uhlerová.

KOZ SR: Konsolidácia ovplyvní mzdy

Konsolidácia podľa nej taktiež ovplyvní vyjednávania o mzdách, keďže KOZ SR predpokladá, že zamestnávatelia prenesú vzniknuté zvýšené náklady do platov. Upozornila aj na zníženie rastu platov v zdravotníckych profesiách.

Odborári podľa Uhlerovej súhlasili s niekoľkými opatreniami, ako napríklad s obmedzením rodičovského dôchodku.

„Ide o nesystémový prvok, ktorý narúša systém dôchodkového zabezpečenia. Už minulý rok sme odporučili zvážiť jeho obmedzenie,“ vysvetlila. KOZ SR podporilo aj novú sadzbu dane pre právnické osoby s príjmom nad jeden milión eur vo výške 22 percent.

Zamestnávatelia: Opatrenia zapríčinia pokles konkurencieschopnosti

Konsolidačné opatrenia uvrhnú Slovensko ešte viac na koniec EÚ z hľadiska konkurencieschopnosti. Navyše sú zamerané na zvyšovanie príjmov, než na šetrenie vo verejnej správe. Vyhlásili to v pondelok predstavitelia zamestnávateľských združení po rokovaní tripartity.

„Investori už teraz obchádzajú Slovensko veľkým oblúkom. Slovensko hodnotia ako neperspektívnu krajinu, či už z hľadiska stability a legislatívneho procesu, alebo kvôli vysokým nákladom na podnikanie,“ uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka.

Mimoriadne negatívne hodnotí daň z finančných transakcií. Podotkol, že ju neplatí napríklad konkurencia, ako je Česko.

Hošták: Očakávame pokles HDP

Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) dodal, že nie sú riadne prepočítané dopady takejto dane a nie je známe, aký vplyv bude mať na hospodárstvo a ekonomiku. Avšak obáva sa, že to bude mať zásadný dopad na hrubý domáci produkt (HDP).

„Očakávame pokles HDP v dlhšom horizonte o dva percentuálne body, čím sa oberáme o príjmy v budúcnosti,“ podotkol.

RÚZ má podľa neho problém s konsolidačnými opatreniami najmä preto, že sú jednostranne zamerané na zvyšovanie príjmovej stránky, zatiaľ čo na strane úspor vo verejných financiách je vyčíslená úspora len asi 600 miliónov eur. Únia to považuje za nedostatočne ambiciózne.

Machunka dodal, že je potrebné zvážiť znižovanie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) pri vybraných skupinách na päť percent. Lepším riešením by podľa neho mohla byť kompenzácia zvýšených výdavkov pre tých, ktorí to skutočne potrebujú, prostredníctvom sociálneho systému.

„Pozitívne vnímame opatrenia, ktoré sa týkajú výdavkovej časti rozpočtu, ako sú zmeny vo vyplácaní rodičovského dôchodku a daňového bonusu,“ uzavrel.

Téme sa v Správach venovala aj redaktorka Slovenskej televízie Andrea Škutová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika