Až 37 percent mladých ľudí nemá rado svoje telo. Každý piaty je ochotný pre zlepšenie výzoru ohroziť svoje zdravie.
Podľa najnovších prieskumov iba šesť percent ľudí s poruchou príjmu potravy trpí podváhou. „Je vhodné všímať si tri kategórie príznakov. Medzi fyzické príznaky patrí napríklad úbytok hmotnosti, únava, alebo nesústredenosť,“ vysvetľuje zakladateľka projektu Chuť žiť Valentína Sedileková.
Fyzické príznaky však nie sú vždy na prvý pohľad badateľné. „Môžu to byť aj zmeny spojené so správaním a stravovaním. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad náhly záujem o zdravý životný štýl, nové stravovacie návyky alebo diétne správanie. Patria medzi ne aj zvláštne rituály, napríklad, že tí ľudia veľa zapíjajú a málo jedia,“ pokračuje Sedileková.
Poruchy príjmu potravy postihujú aj malé deti. Tak, ako u nich, aj u dospelých môžu byť prítomné zmeny v emocionálnom prežívaní, ako uzavretosť, depresia alebo izolácia od okolia.
Medzi najčastejšie formy poruchy príjmu potravy patria mentálna anorexia, mentálna bulímia a záchvatové prejedanie. „Spoločný menovateľ všetkých týchto porúch je, že dochádza k manipulácií s jedlom. Môže to byť vo forme hladovania, alebo záchvatového jedenia, s čím potom súvisí zmena hmotnosti,“ hovorí Sedileková.
Podľa nej má uzdravenie z poruchy príjmu potravy rôzne podoby. Spoločným menovateľom je však vyššia kvalita života. „Znamená to, že ten človek je schopný pracovať alebo dokončiť školu. Má tiež normálne vzťahy a dokáže sa bez obmedzení slobodne stravovať. Výsledkom je to, že sa mení ten jeho pohľad na samého seba,“ uzatvára Sedileková.
Tiež zdôrazňuje, že je potrebné sa s problémom zdôveriť blízkym a vyhľadať odbornú pomoc.