Našu najväčšiu vodnú elektráreň – Čierny Váh v Nízkych Tatrách, čakajú zmeny. Postupne vynovia jej 40-ročné turbíny a pribudnú aj batérie na uchovávanie elektriny. Už dnes pritom energiu nielen vyrábajú, ale aj skladujú – v podobe vody v hornej nádrži.
Prvú zo siedmich turbín čaká do konca roka modernizácia. Ostatné prídu na rad neskôr. Problémom sú totiž slnečné elektrárne, ktoré – podľa počasia, rozkolísavajú výrobu elektrickej energie.
„Počas slnečných dní, keď tie ceny elektrickej energie padajú a je potrebné zabezpečiť stabilitu sústavy, a to aj odberom elektrickej energie, v tých časoch nabiehajú prečerpávacie elektrárne na čerpaciu prevádzku. A rozšírením respektíve znížením rozsahu nám to umožní dlhšie využívať a mať stroje v prevádzke, stabilizovať sústavu,“ hovorí riaditeľ Vodných elektrární, Slovenské elektrárne Milan Ilčík.
Keď je elektriny nadbytok, tak ju nevyrábajú, ale míňajú. Na Čiernom Váhu ju čerpajú o 400 metrov vyššie. Pod zemou tam vedie nový výťah – ozubený a šikmý, jediný na Slovensku.
Zmenám v najväčšej vodnej elektrárni na Slovensku sa v Správach venoval redaktor Milan Velecký:
„Výťah slúži v prvom rade na dopravu nášho personálu na hornú nádrž, najmä v zimných mesiacoch, keďže v lete sa môžu dostať na hornú nádrž aj autom,“ uviedol vedúci Prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh Marián Belobrad.
Nový výťah nie je rýchlejší, ako ten predchádzajúci. Cesta k hornej nádrži trvá, tak ako tomu starému, 17 minút. „Nový výťah je bezpečnejší, je modernejší, jeho ovládanie je jednoduchšie,“ pokračuje Belobrad .
Približne štyri hodiny z dňa vodu z hornej nádrže spúšťajú dole a vyrábajú elektrickú energiu. Teraz ju dodávajú do siete, plánujú si ju aj uchovať – v batériách. „V roku 2028 plánujeme inštalovať batériové úložisko o výkone 100 MW,“ tvrdí Ilčík.
Slovenské elektrárne nechcú zverejniť, koľko ich bude stáť modernizácia turbín a výstavba batériového úložiska. Náklady však odhadujú na stovky miliónov eur.