Opozícia vyčíta vláde, že konsolidovať by mohla väčším šetrením na sebe, a nie tým, že chce zobrať peniaze ľuďom. KDH predstavilo päť oblastí, v ktorých by mohli jednotlivé rezorty ušetriť.
Koaliční poslanci odkazujú, že by nemuseli konsolidovať, keby im predošlé vlády nenechali prázdnu kasu.
Štát chce v budúcom roku v rámci konsolidácie ušetriť 2,7 miliardy eur. Podľa opozície len päť percent z tejto sumy usporí na vlastných výdavkoch. Kresťanskí demokrati tvrdia, že jednotlivé rezorty vedia znížiť náklady na zamestnancov, energie či spoluprácu s externými firmami.
„My sme si vyrátali, že keby ušetrila štátna správa do konca roka desať percent zo svojich výdavkov. Čo je možné, nie je to žiaden problém, tak hovoríme zhruba o 400 miliónoch eur. To číslo je zhruba polovica toho, čo plánuje tento štát vybrať na DPH od všetkých občanov,“ uviedol poslanec Jozef Hajko (KDH)
Konsolidácii sa v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:
„Vláda spravila jediné, všetky problémy takto presunula na plecia ľudí a firiem. Z celých tých 2, 7 miliardy eur je 2,6 miliardy eur na ľuďoch na firmách,“ priblížil poslanec a podpredseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).
Koalícia hovorí o prázdnej pokladnici
Koalícia poukazuje na to, že keby im predchádzajúce vlády nenechali prázdnu pokladnicu, nemuseli by teraz konsolidovať. Podľa poslanca Jána Mažgúta (Smer-SD) štátny rozpočet zaťažila aj pomoc Ukrajine.
„Treba si v prvom rade uvedomiť, v akom stave nám nechali muničné sklady. Celková hodnota poskytnutého majetku smerom na Ukrajinu, či už v podobe S 300, protiústavne darovaných MiG, respektíve celej vojenskej techniky, nás vyšla viac ako 670 miliónov eur. To je z toho konsolidačného balíka pomerne veľká čiastka,“ povedal Mažgút.
Podľa Progresívneho Slovenska by mala vláda okresať pätinu výdavkov na verejnú správu. To by si vyžiadalo aj prepúšťanie štátnych zamestnancov.
„Vychádza to na pol miliardy. Predstavuje to približne 20 percent všetkých mzdových aj nemzdových nákladov úradov, ministerstiev a ich agentúr, na to nepotrebujú parlament, ale v konsolidačnom balíčku nič také nie je,“ priblížil člen výboru pre financie a rozpočet Štefan Kišš (PS).
Zníženie výdavkov na štátu správu
Koaliční poslanci odkazujú opozícii, že prepúšťanie v štátnej správe by nepomohlo konsolidácii okamžite a v konečnom dôsledku by mohlo znamenať aj ďalšiu záťaž pre verejné financie.
„Tam si treba uvedomiť, že keď aj prepúšťate, ten prvý rok nič neušetríte, pretože musíte dávať odstupné na základe zákonníka práce alebo kolektívnych dohôd. Čiže tam vlastne úspora príde až po nejakom časovom odstupe,“ vysvetlil poslanec Roman Michelko (SNS).
„Časť z tých ľudí by dajme tomu skončila na úrade práce, s čím by boli spojené ďalšie náklady. Časť z nich by sa už možno ďalej nezamestnala,“ dodal Mažgút. Štát sa v rámci konsolidácie zaviazal, že v budúcom roku zníži výdavky na verejnú správu o desať percent.