Na hlavný obsah

Samosprávy už nemusia platiť vysoké pokuty, ktoré im vyrúbil Úrad pre verejné obstarávanie za nájomné byty

Stopäťdesiat nájomných bytov získalo spôsobom, ktorý neskôr označili za problémový, aj mesto Šaľa.

Samosprávy už nemusia platiť vysoké pokuty, ktoré im vyrúbil Úrad pre verejné obstarávanie za nájomné byty
Na snímke bytové domy. Foto: STVR

Samosprávy nemusia platiť pokuty, ktoré im v minulosti udelil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri získavaní nájomných bytov. Viaceré mestá a obce si obstarali ich kompletnú výstavbu.

Zákon sa však zmenil tak, že obstarávanie neexistujúcej veci sa stalo nezákonným. Samosprávy dostali vysoké pokuty. Po ďalšej zmene zákona ich platiť nemusia.

Stopäťdesiat nájomných bytov získalo spôsobom, ktorý neskôr označili za problémový, aj mesto Šaľa. Proti následnej pokute 340-tisíc eur sa odvolávalo aj na súdoch. Mesto po celý čas tvrdí, že pokutu dostalo neoprávnene.

„Postupovali sme podľa inštrukcií Štátneho fondu rozvoja bývania. O tom svedčí aj ďakovný list mestu Šaľa, ktorý sme dostali pri odovzdaní bytov. Došlo tu k nezrovnalosti medzi dvoma zákonmi,“ priblížil primátor Šale Jozef Belický.

Nezrovnalosť zákonov chcel štát vyriešiť ešte v roku 2022, vtedy sa to však nepodarilo dotiahnuť do konca. K zmene v praxi tak došlo až tento rok.

„Dňa 1. augusta nadobudla účinnosť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá zaviedla amnestiu na pokuty uložené za správne delikty v súvislosti s obstaraním nájomných bytov za podmienok, ktoré upravuje zákon,“ uviedla riaditeľka legislatívno-právneho odboru ÚVO Paulína Vargicová.

Pokutám za získavanie nájomných bytov sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:

Pokutu už začali splácať

Medzičasom však už mesto muselo začať pokutu splácať. Doteraz tak prišlo o asi 113-tisíc eur.

„Najviac peňazí sa uťahovalo z opráv a údržby, to znamená z toho, čo bežne občan vidí. Keby sme dali 18-tisíc mesačne na opravu asfaltu, tak za jeden rok to už vidí každý. No nemohli sme to dať. Zhruba 230-tisíc eur je to, čo nemusíme splatiť,“ pokračuje Belický.

Podobne ako Šaľa získalo u nás nájomné byty 300 samospráv, len asi 40 z nich sa však dostalo pod drobnohľad ÚVO. A to v prípade, že niekto podal podnet. Patrila medzi ne aj Považská Bystrica s pokutou 129-tisíc eur.

„Pokutu sme zaplatili, keďže keby sme ju nezaplatili, nemohli by sme úspešne čerpať eurofondy. Ale okamžite sme podali žalobu proti rozhodnutiu ÚVO a veríme, že v tomto súde budeme úspešní,“ uviedla hovorkyňa Považskej Bystrice Iveta Pagáč Kováčiková.

„Ustanovenie o amnestii sa však nevzťahuje na pohľadávku štátu, teda pokutu, ktorá bola úplne splatená do 31. augusta 2021,“ upozornila Vargicová.

Naspäť samosprávy nedostanú ani tie peniaze, ktoré zaplatili v rámci splátok pred koncom júla tohto roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny