Konflikt medzi koaličnými stranami Hlas-SD a SNS je podľa politológa Univerzity Komenského v Bratislave Daniela Klimovského zaujímavejší, než konflikt v rámci SNS. „Je to potenciálne nebezpečnejší konflikt pre celú vládnu koalíciu,“ povedal v Ranných správach.
„Kým do minulého týždňa sa ešte zdalo, že vládna strana, ktorá disponuje najnižším počtom poslancov, má tromfy vo svojich rukách, po nedávnych roztržkách v jej štruktúrach sa tromfy preklápajú do rúk druhej vládnej strany,“ vysvetlil Klimovský.
Najväčšie slovo má v celom konflikte predseda vlády a líder najsilnejšej koaličnej strany Robert Fico (Smer-SD).
„Z môjho pohľadu je natoľko skúseným politikom, že si nemyslím, že nechá takýto konflikt prísť až do štádia, ktoré by naozaj ohrozilo koaličnú väčšinu,“ priblížil politológ.
Lídri koaličných strán napokon v stredu (2. 10.) deklarovali stabilitu a jednotu pri prijímaní a schvaľovaní zákonov vo vláde a v parlamente. Z ich vyjadrení zatiaľ podľa politológa vyplýva, že chcú udržať vládnu koalíciu. „Budeme sa asi musieť pripraviť na kompromisy,“ dodal.
Tyrania väčšiny
Stav, ktorý máme v parlamente, by podľa politológa niektorí teoretici už čiastočne popisovali ako tyraniu väčšiny. „Prejavuje sa okrem iného tým, že vládne strany apriórne odmietajú akékoľvek návrhy zo strany opozície, aj keď sú rozumné a zdôvodnené,“ vysvetlil Klimovský.
Tým, že sa v parlamente skracujú zaužívané mechanizmy prijímania legislatívy, sa podľa neho umlčiavajú politickí oponenti vládnej koalície.
„Otázkou je, kedy konečne dospejeme k tomu, že opozícia tam nie je len na to, aby tam sedela a maximálne kontrolovala koalíciu, ale aby reálne mohla prispievať k tvorbe verejných politík,“ dodal.