Na hlavný obsah

Parlament definitívne schválil balík konsolidačných opatrení

Ide o prvú časť tzv. lex konsolidácia.

Parlament definitívne schválil balík konsolidačných opatrení
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Foto: TASR/Martin Baumann

Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili balík opatrení na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Jeho súčasťou je napríklad zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 percent na 23 percent, pokles jej zníženej sadzby z 10 percent na päť percent, ale aj zavedenie novej 19 percentnej sadzby na niektoré položky.

Za schválenie návrhu hlasovalo 79 poslancov vládnej koalície. Proti hlasovalo 62 zákonodarcov z prítomných 141.

Zvýši sa aj daň z príjmu právnických osôb od určitej výšky príjmu firiem. Upraví sa takisto nárok na daňový bonus na dieťa či tzv. rodičovský dôchodok.

Balík sa skladá z dvoch legislatívnych návrhov, obidva prerokovali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní na aktuálnej 19. schôdzi parlamentu. Väčšinu opatrení v objeme približne dve miliardy eur obsahuje schválený zákon, ktorým sa novelizujú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií.

V parlamente došlo cez pozmeňujúce návrhy k viacerým úpravám pôvodného vládneho návrhu.

Pozrite si reakciu koalície po hlasovaní o konsolidačných opatreniach z Aktuálne :24:

Novinky v daniach a odvodoch

Zákonom sa novelizuje zákon o dani z príjmov. Zavedie sa zvýšená sadzba dane pre právnické osoby vo výške 24 percent. Vzťahovať sa bude na firmy, ktoré dosiahnu zdaniteľné príjmy vyššie ako päť miliónov eur.

Cez pozmeňujúci návrh z výborov tak prišlo k navýšeniu pôvodne navrhovanej sadzby 22 percent. Dôvodom je dodatočné vypustenie vyššej sadzby mimoriadneho odvodu pre energetický sektor.

Novelou sa tiež obmedzí nárok na daňový bonus na dieťa pre vysokopríjmových daňovníkov. Tento nárok bude postupne klesať, ak základ dane z príjmov bude vyšší ako 1,5-násobok priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Takisto naň už nebudú mať nárok rodičia detí nad 18 rokov.

Niektoré úpravy v zákone sú cielené na podporu malých firiem a živnostníkov. Zníži sa napríklad už v súčasnosti nižšia sadzba dane z 15 percent na 10 percent u daňovníkov, ktorých zdaniteľné príjmy nepresiahnu 100-tisíc eur.

Na snímke informačná tabuľa s výsledkom hlasovania poslancov o balíku opatrení na konsolidáciu verejných financií.
Výsledok hlasovania o konsolidačných opatreniach.Foto: TASR/Martin Baumann

Vyššia DPH bude mať výnimky

Od budúceho roka sa novelizáciou zákona o DPH zvýši základná sadzba tejto dane z 20 percent na 23 percent, zavedie sa nová 19 percent sadzba a zároveň zníži doterajšia 10 percent sadzba na päť percent. Novela prináša aj úpravu položiek, ktoré spadajú pod jednotlivé sadzby dane.

Najnižšia päťpercentná sadzba sa bude vzťahovať napríklad na vymedzený okruh základných potravín, lieky, knihy, noviny, časopisy, stravovanie v gastrosektore, ubytovanie v cestovnom ruchu či vstup na športoviská. Pod 19 percent sadzbu budú patriť ostatné potraviny či elektrická energia.

Schválenou právnou normou sa novelizuje aj zákon o sociálnom poistení. Zmení sa fungovanie tzv. rodičovského dôchodku.

„Navrhuje sa zavedenie asignácie podielu zaplatenej dane z príjmov pre rodičov ako náhradu za rodičovský dôchodok vyplácaný zo sociálneho poistenia, ktorý sa preto z príslušných právnych predpisov vypúšťa,“ priblížilo v dôvodovej správe ministerstvo financií.

V Aktuálne :24 sme priniesli aj reakciu opozičných strán:

Ďalšie zmeny

Zvýši sa tiež hranica maximálneho vymeriavacieho základu na platenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia či poistenia v nezamestnanosti z doterajšieho sedemnásobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. Táto zmena bude platiť už od budúceho roka, pôvodný návrh hovoril o roku 2026.

Novelizuje sa aj zákon o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Jedným z dôvodov je zmena spôsobu financovania materských škôl.

„Presunom kompetencií pri materských školách z originálnych kompetencií na prenesený výkon štátnej správy sa zníži percento podielových daní poukazovaných obciam o sumu 559 miliónov eur,“ vyčíslil rezort financií.

Pozrite si grafiku prehľadu najdôležitejších zmien po prijatí konsolidačného balíku, ktorú sme odvysielali v Správach:

Úpravou zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa dopĺňa ďalšie odvetvie, ktorého sa odvod týka, a to výroba výrobkov z ropy a jej chemického spracovania.

Naopak, s cieľom znížiť finančnú záťaž regulovaných osôb a podporiť financovanie štátneho dlhu domácimi subjektami sa výnosy slovenských štátnych dlhopisov nebudú zahŕňať do základu osobitného odvodu.

„Po oslobodení úrokov od odvodu by mali subjekty pri rovnakom úroku dopytovať viac dlhopisov,“ predpokladá ministerstvo financií.

Súčasťou konsolidačného balíka je aj daň z finančných transakcií. Sadzba dane bude 0,4 percenta zo sumy finančnej transakcie, pri maximálnom limite 40 eur. Zdanenie výberov v hotovosti bude dvojnásobné, na úrovni 0,8 percenta. Daň z finančných transakcií by mala zabezpečiť pre rozpočet okolo 700 miliónov eur ročne.

Vzhľadom na viaceré novelizácie zákonov nadobudnú rôzne časti konsolidačného balíka účinnosť postupne, prvé z nich od novembra tohto roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika